Toltekowie składali rytualne ofiary z dzieci

Dział: Archeologia

Odnalezione przez archeologów w Meksyku szczątki 24 dzieci z czasów prekolumbijskich mogą być dowodem składania z nich rytualnych ofiar przed Tolteków - donosi serwis internetowy Yahoo News. Odkrycia dokonano w trakcie wykopalisk prowadzonych w starożytnym mieście Tula, dawnej stolicy Tolteków, położonym około 80 km na północ od obecnej stolicy Meksyku.

Grupa dzieci w wieku od 5 do 15 lat została pozbawiona głów i pochowana w zbiorowym grobie. Na kościach znajdują się ślady nacięć, sugerujące użycie do dekapitacji przedmiotu o ostrych krawędziach. Jak wyjaśnił Louis Gamboa, jeden z naukowców pracujących na stanowisku, sposób ułożenia w grobie kości, których pochodzenie datuje się na okres 950-1150 r. n.e., oraz fakt, że zostały pochowane wraz z posążkiem Tlaloca - boga deszczu - wskazują na zbiorowy rytuał ofiarny złożony z ludzi.

Toltekowie stworzyli przed Aztekami wojowniczą cywilizację, znaną ze składania bogom ofiar z ludzi, głównie dorosłych jeńców wojennych. Cywilizacja Tolteków ze stolicą w Tula rozkwitała do końca XII w., rozciągając swoje wpływy na duży obszar dzisiejszego Meksyku. W dawnej stolicy Tolteków do dnia dzisiejszego zachowały się kamienne posągi wojowników, mierzące 4,5 metra wysokości.

Zdaniem naukowców grupa złożonych w ofierze dzieci, których szczątki odnaleziono, została sprowadzona do stolicy przez Tolteków z innej części Meksyku. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności