Satelita COROT znalazł swoją pierwszą planetę. Poszukiwania planet są jednym z głównych celów tej europejskiej misji kosmicznej. COROT nie zobaczył samej planety, a wykrył jej obecność obserwując niewielkie osłabienia światła gwiazdy na skutek przejścia przed nią planety. Taką wędrówkę planety przed gwiazdą nazywa się tranzytem.
Planeta otrzymała oznaczenie COROT-Exo-1b. Ciało ma masę prawie taką jak Jowisz (dokładniej 1,3 masy Jowisza). Określenie masy było możliwe dzięki dodatkowym obserwacjom spektroskopowym prowadzonym przez teleskopy znajdujące się na Ziemi. Promień planety określono na 1,65 promienia Jowisza.
Okrąża ona gwiazdę w zaledwie 1,5 dnia, czyli musi znajdować się bardzo blisko niej. Tego typu duże planety pozasłoneczne nazywane są "gorącymi Jowiszami". Gwiazda, w pobliżu której znaleziono planetę, znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych od nas i jest podobna do Słońca. COROT obserwował gwiazdę w ciągu 50 dni. Szukając planety, COROT realizował też drugi cel swojej misji - badania asterosejsmologiczne, czyli wnioskowanie o wnętrzu gwiazdy na podstawie analizy obserwowanych częstotliwości jej pulsacji (zasada podobna jak w ziemskiej sejsmologii).
Wykryto zmiany jasności gwiazdy w skali dni. Astronomowie podejrzewają, że mogą mieć one związek z aktywnością pola magnetycznego gwiazdy. Wstępne analizy zmian w jasności pokazują także cechy sejsmiczne, takie jakie mają gwiazdy podobne do Słońca. Być może dalsze badania pozwolą ustalić na ich podstawie wiek gwiazdy i jej wewnętrzną strukturę. COROT jest misją francuską ze wsparciem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz z udziałem kilku krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Hiszpanii i Niemiec. Satelita został wyniesiony na orbitę pod koniec 2006 r. Naukowe obserwacje rozpoczął w lutym b.r. (PAP)