Geny mężczyzn a myśli samobójcze

Dział: Genetyka

Warianty genu mogą zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u mężczyzn, którzy zaczynają brać leki przeciw depresji - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".

Jak wyjaśniają naukowcy we wstępie do artykułu, choć większość pacjentów z depresją reaguje dobrze na leki przeciwdepresyjne, niewielka grupa może doświadczać groźnych skutków ubocznych na początku terapii.

Z dotychczasowych badań wynika, że prawie wszystkie leki na depresję mogą u niektórych chorych wywoływać myśli i zachowania samobójcze. Badacze z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie zaobserwowali teraz, że niewielkie różnice w sekwencji jednego genu mogą predysponować mężczyzn do tego typu komplikacji. U kobiet nie wykazano takiego związku. Zdaniem autorów pracy, odkrycie to pomoże w przyszłości typować pacjentów, u których w trakcie leczenia depresji mogą wystąpić skłonności samobójcze.

W badaniach, które trwały 5 lat, udział wzięło 1447 pacjentów - kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 75 lat. U wszystkich zdiagnozowano poważną odmianę depresji - tzw. dużą depresję. Na początku żaden chory nie wykazywał skłonności samobójczych. Wszyscy przez 12 tygodni zażywali lek przeciwdepresyjny o nazwie citalopram, który należy do tej samej grupy leków, co Prozac, czyli fluoksetyna.

W tym okresie chorzy musieli regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne - w 2, 4, 6, 9 i 12 tygodniu terapii, a gdy zaistniała potrzeba również w 14 tygodniu. Przeprowadzono też analizy genetyczne, które dotyczyły różnic w sekwencji genu CREB1. Koduje on białko pełniące w mózgu ważną rolę w procesach uczenia się i zapamiętywania. Dotychczasowe badania sugerowały, że od wariantów tego genu mogą zależeć predyspozycje do depresji oraz wpływ leków przeciwdepresyjnych na pacjenta.

W całej badanej grupie u 8,5 proc. chorych pojawiły się zachowania i myśli samobójcze na początku leczenia. Wśród mężczyzn odsetek ten był nieco wyższy i wynosił 10 proc. Okazało się, że dwa warianty genu CREB1 były silnie związane z ryzykiem pojawienia się zachowań i myśli samobójczych u pacjentów płci męskiej. Nie wpływały jednak na wystąpienie tych zachowań jeszcze przed rozpoczęciem terapii, czy w ciągu całego życia.

U kobiet nie odnotowano żadnego związku między wariantami CREB1 a skłonnościami samobójczymi w trakcie leczenia. Jak przypominają autorzy najnowszej pracy, poprzednie ich badania wykazały, że te same wersje genu CREB1 są związane z wyższym poziomem wrogości i ze skłonnościami do reagowania złością u mężczyzn chorych na depresję. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności