Świat nauki (archiwalne artykuły)

Astronomowie znaleźli gwiazdę, która jest niemal tak stara jak Wszechświat. Liczy sobie aż 13,2 miliardów lat. Wiek Słońca ocenia się na niecałe 5 miliardów lat. To jednak nawet nie połowa wieku Wszechświata. Według najnowszych ustaleń Wszechświat ma 13,7 miliardów lat - tyle ich upłynęło od Wielkiego Wybuchu.
Geny mogą mieć wpływ na to, jak dużo tłuszczów, białek i węglowodanów lubimy spożywać na co dzień - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Clinical Chemistry"
Fioletowa, fluorescencyjna żaba, to jeden z 24 nowych gatunków, jakie naukowcy odkryli na południowoamerykańskich wyżynach Surinamu. Eksperci ostrzegają jednocześnie, że istnieniu tych zwierząt zagraża nielegalne wydobycie złota.
Ewolucja osobowości zwierząt - złożonego zestawu zachowań, prezentowanego w różnych sytuacjach - jest trudna do wytłumaczenia. Naukowcy z Holandii przedstawili wyniki swoich obserwacji na łamach pisma "Nature".
Chińscy archeolodzy odkryli najbardziej wysunięty jak dotąd na północ fragment Wielkiego Muru, przecinający obecną granicę z Mongolią - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkryte pozostałości muru, mające 2,3 metra szerokości oraz 1,15 metra wysokości, znajdują się w chińskim Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii, w rejonie Bayannur.
Choć wśród inwestorów wzrasta zainteresowanie energią wiatrową w Polsce, jej rozwój jest blokowany przez brak inwestycji w sieci niskiego i średniego napięcia oraz nikłe zainteresowanie władz wojewódzkich - uważają uczestnicy wtorkowej konferencji poświęconej energetyce odnawialnej.
Marsjański łazik Spirit odkrył ślady gwałtownej erupcji wulkanu na równinie "Home Plate" w okolicach krateru Guseva. Jest to pierwszy ślad działalności wulkanicznej znaleziony na Marsie w trakcie misji NASA Mars Exploration Rover, w ramach której działają łaziki Spirit i Opportunity. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Science".
Białko p53, najbardziej znane białko supresorowe (hamujące) nowotworów, działa bezpośrednio na cząsteczki z rodziny małych DNA, które są niezbędne do wzrostu i podziałów komórek - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Potężne himalajskie lodowce cofają się gwałtownie i mogą zniknąć w ciągu najbliższych 50 lat. Lodowce Himalajów, które rozciągają się na długości 2.400 km od Pakistanu poprzez Indie, Chiny, Nepal i Bhutan, zasilają dziewięć z największym rzek Azji, od których zależy życie 1,3 miliarda ludzi.
Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się odkryć receptor odpowiedzialny za odczuwanie zimna. Jest to tzw. receptor mentolowy o nazwie - TRPM8. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".
W Norwegii znaleziono but liczący ok. 3500 lat. Odkrycia dokonał, na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., turysta wędrujący po jednym z lodowców w Opplandzie, górzystym regionie leżącym w centralnej części kraju.
Szczątki gigantycznego dinozaura, zaskakująco podobnego do ptaka, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach - informuje najnowszy numer tygodnika "Nature". Jest to zaskakujące znalezisko, gdyż dotychczas większość teorii na temat budowy dinozaurów zakłada, iż dinozaury mięsożerne, w miarę ewolucji w stronę cech ptasich, malały.
Astronomom udało się stworzyć mapę planety pozasłonecznej. Co prawda nie zachwyca szczegółowością, ale to dopiero pierwsze tego typu badania. Mapa przedstawia rozkład temperatury, jaką ma atmosfera planety.
Warianty genu mogą zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u mężczyzn, którzy zaczynają brać leki przeciw depresji - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".
Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności