Chińscy archeolodzy odkryli najbardziej wysunięty jak dotąd na północ fragment Wielkiego Muru, przecinający obecną granicę z Mongolią - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkryte pozostałości muru, mające 2,3 metra szerokości oraz 1,15 metra wysokości, znajdują się w chińskim Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii, w rejonie Bayannur.
Odnaleziony przez zespół naukowców odcinek muru został zbudowany z kamienia i powstał około 2100 lat temu, w okresie panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e.-220 r. n.e.). Znalezisko jest jednym z najstarszych fragmentów Wielkiego Muru, którego budowę rozpoczęto za panowania Cin Szy Huang-ti (221-207 r. p.n.e.), pierwszego cesarza Chin.
Chiński Wielki Mur, wzniesiony jako budowla obronna przed najazdami koczowników z terenów Mongolii i Mandżurii, był przez stulecia rozbudowywany i wielokrotnie przebudowywany. Z konstrukcji o całkowitej długości 6300 kilometrów zachowały się do dnia dzisiejszego fragmenty o łącznej długości 2500 kilometrów, stając się jedną z największych atrakcji turystycznych współczesnych Chin. (PAP)