Drzewo genealogiczne rodziny kotów

Dział: Genetyka

Międzynarodowa grupa naukowców na podstawie analiz próbek materiału genetycznego blisko 1000 kotów stworzyła drzewo genealogiczne tego gatunku. Dzięki temu możemy poznać kocich przodków aż do najstarszego z nich, dzikiego kota afrykańskiego, żyjącego w starożytnym Egipcie - informuje tygodnik "Science".

Grupa naukowców kierowana przez Carlosa Discrolla z Oksfordu z kolegami z Niemiec, Izraela, Afryki Południowej, Hiszpanii, Francji i Szkocji badała zależności ewolucyjne pomiędzy kotami domowymi i podgatunkami dzikich kotów - dzikim kotem europejskim, bliskowschodnim, dzikiem kotem ze Środkowej Azji i kotem tybetańskim.

Bardzo często koty domowe i dzikie krzyżowały się ze sobą, co bardzo utrudnia rozpoznanie podgatunków. Badacze przeanalizowali różnice w sekwencji DNA w 979 próbkach materiału genetycznego kotów, w poszukiwaniu podgatunków najbliżej spokrewnionych. Odkryli oni, że każdy z podgatunków, podobnie jak kot domowy, ma swój początek w genetycznie odmiennej grupie.

Ponadto, okazuje się, że koty zostały udomowione po raz pierwszy najpradopodobniej na starożytnym Bliskim Wschodzie, w rejonie tzw. Żyznego Półksiężyca. Wtedy to ludzie zaczęli uprawiać zboże i przechowywać jego zapasy. Ziarno przyciągało myszy, koty więc idealnie nadawały się na nowych towarzyszy człowieka.

Wraz z migracjami ludzi, koty domowe zawędrowały w inne obszary naszego globu. Autorzy informują też, że grupa kotów, obejmująca kota domowego i niektórych jego dzikich krewnych, powstała wcześniej niż dotychczas sądzono - około 100 tys. lat temu.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności