Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sekwencja genów winorośli przestała być tajemnicą. Analiza genomu winorośli wyhodowanych ze szczepu Pinot Noir wykazała, że winogrona te zawierają dwa razy więcej enzymów odpowiedzialnych za powstawanie esencjonalnego oleju i aromatu, niż inne analizowane rośliny.
Małe cząsteczki regulujące aktywność genów - tzw. mikro-RNA - pełnią ważną rolę w rozwoju nowotworów złośliwych - zaobserwowały trzy niezależne zespoły badaczy amerykańskich - o ich odkryciu donosi najnowsze "Nature".
Jaja zmodyfikowanych genetycznie kur mogą na skalę przemysłową dostarczyć białek potrzebnych przy leczeniu raka. Naukowcy z Roslin Institute koło Edynburga (gdzie sklonowano wcześniej owcę Dolly)opracowali metodę koncentracji białek z jaj genetycznie zmodyfikowanych kur.
Kod genetyczny prastarych mikroorganizmów, zamrożonych w lodowcach, może niekiedy, po rozmrożeniu, "powrócić do życia". Dowiodły tego badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Gen, który decyduje o terminie dojrzewania u muszek owocowych i kontroluje przebieg tego procesu, znaleźli naukowcy amerykańscy. Jak napisali na łamach pisma "Cell", odkrycie to może pomóc w zrozumieniu tego, w jaki sposób "słodkie" dzieci przeobrażają się w aroganckie nastolatki.
Skład mleka matki zależy nie tylko od jakości jej diety, ale też od genów - dowodzą badania amerykańskie. Wpływ genów na ilość i jakość składników mleka jest dobrze znany
w przypadku krów. Brak jednak podobnych danych w odniesieniu do ludzkiego mleka.
Zmienione genetycznie rośliny, takie jak na przykład tytoń, można zmusić do produkcji białek odporności, tzw. przeciwciał, które wybiórczo rozpoznają i atakują komórki raka okrężnicy - dowiedli naukowcy z USA.
Regularne ćwiczenia być może mogą zapobiegać chorobom serca i cukrzycy typu II, gdyż aktywują w mięśniach około 500 genów związanych najprawdopodobniej z występowaniem tych chorób - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji.
Udało się zidentyfikować pierwszy gen, który zwiększa ryzyko skrzywienia kręgosłupa, schorzenia znanego już od czasów Hipokratesa i diagnozowanego u 4 proc. dzieci w wieku 10-14 lat, wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "American Journal of Human Genetics".
Mutację genetyczną, która przyczynia się do rozwoju torbielowatości rdzenia nerek, poważnego schorzenia grożącego niewydolnością tego narządu, zidentyfikowali naukowcy europejscy i amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".
Kobiety i mężczyźni ze stwardnieniem rozsianym w równym stopniu obciążają ryzykiem tej choroby swoje potomstwo - wynika z najnowszych badań brytyjsko-kanadyjskich, o których informuje pismo "Neurology".
Międzynarodowa grupa naukowców na podstawie analiz próbek materiału genetycznego blisko 1000 kotów stworzyła drzewo genealogiczne tego gatunku. Dzięki temu możemy poznać kocich przodków aż do najstarszego z nich, dzikiego kota afrykańskiego, żyjącego w starożytnym Egipcie - informuje tygodnik "Science".
Większość badanych osób wolało smak nowego rodzaju genetycznie modyfikowanych pomidorów niż zwykłych nie "poprawianych" warzyw - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Nature Biotechnology".
Udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za skłonność do otosklerozy, która jest najczęstszą przyczyną głuchoty wśród ludzi rasy białej - poinformowano podczas konferencji European Society of Human Genetics.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali geny odpowiadające za wytwarzanie nici przez pająka - czarną wdowę. Ich zdaniem może to pomóc w opracowaniu na przykład bardzo wytrzymałych kamizelek kuloodpornych czy odzieży sportowej nowej generacji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności