Odrastanie zniszczonych lasów tropikalnych zależy od równowagi pomiędzy stężeniami azotu i fosforu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Nature".
Około 16 procent lasów deszczowych dorzecza Amazonki zostało wycięte na potrzeby miejscowego rolnictwa, ale szacuje się że około połowa z nich w tej chwili ma możliwość regeneracji. Eric Davidson wraz z zespołem z Woods Hole Research Center wykazali, że poziom azotu i fosforu ma wpływ na odrastanie lasu oraz, że różne czynniki z tym związane limitują wzrost ekosystemu leśnego na kolejnych etapach jego dojrzewania.
Niedługo po pozostawieniu wykarczowanych terenów leśnych wykorzystywanych przez jakiś czas na potrzeby rolnictwa, poziom azotu w glebie jest niski, tak więc rośliny zachowują niewielkie ilości jakimi dysponują. W miarę dojrzewania lasu poziom azotu w glebie podwyższa się i pierwiastkiem limitującym możliwość wzrostu lasu staje się fosfor.
Drzewa zachowują mniej azotu, cykl obiegu tego pierwiastka zostaje przywrócony i zdarza się że ekosystem wydziela do atmosfery część pobranego z gleby azotu w postaci gazu - podtlenku azotu. Odkrycie powinno pomóc naukowcom oszacować jak wiele czasu potrzeba na odnowienie się zniszczonego lasu i przyczynić się do mądrego zarządzania ekosystemami dorzecza Amazonki. (PAP)