Przełom w badaniach nad nowotworami

Dział: Genetyka

Małe cząsteczki regulujące aktywność genów - tzw. mikro-RNA - pełnią ważną rolę w rozwoju nowotworów złośliwych - zaobserwowały trzy niezależne zespoły badaczy amerykańskich - o ich odkryciu donosi najnowsze "Nature".

W ostatnich latach naukowcom udało się odkryć nową klasę cząsteczek regulujących, a dokładnie hamujących aktywność genów - tzw. mikroRNA (miRNA). Są to cząsteczki niekodujące, tzn. takie, w których nie ma zapisanej informacji na temat białek. Przypisano im natomiast ważną rolę w procesach podziału i wzrostu komórek, a co za tym idzie - w rozwoju człowieka.

Teraz, na łamach najnowszego tygodnika "Nature", trzy niezależne zespoły badaczy dostarczyły dowodów, że miRNA może mieć również istotny udział w rozwoju nowotworów złośliwych - i to nie tylko pobudzać, ale też powstrzymywać ich rozwój. Zespół pod kierunkiem Gregory'ego Hannona z Cold Spring Harbor Laboratory w Nowym Jorku zaobserwował w badaniu na myszach laboratoryjnych, że pewna grupa miRNA może przyczyniać się do rozwoju nowotworu układu odpornościowego - tzw. chłoniaka.

Z kolei badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (stan Maryland) odkryli, że dwa rodzaje miRNA mogą hamować rozwój nowotworów złośliwych. Ich produkcja jest uruchamiana przez białko zapisane w genie c-Myc. Nadmierna aktywność tego genu przyczynia się do rozwoju wielu nowotworów złośliwych człowieka. Badacze wykazali, że nadaktywny gen c-Myc uruchamiana też produkcję różnych miRNA, z których dwa mogą zapobiegać procesom nowotworowym.

Ostatni, trzeci artykuł na łamach "Nature" informuje, że różne ludzkie nowotwory produkują w komórkach charakterystyczny dla siebie zestaw cząsteczek miRNA. Innymi słowy, każdy ludzki nowotwór ma rodzaj "etykietki" w postaci miRNA, po której można go rozpoznać. Zdaniem prowadzącego badania Todda Goluba, odkrycie może pomóc lekarzom w szybkim diagnozowaniu nowotworów u ludzi i pozwoli dobierać odpowiednią metodę leczenia pacjenta.

"Te trzy prace znacznie zmieniają nasze pojęcie o genetyce nowotworów złośliwych" - napisał w komentarzu odredakcyjnym Paul Meltzer, badacz z Narodowego Instytutu Badań nad Genomem Człowieka w Bethesda (stan Maryland). Uważa on, że odkrycia te mogą zaowocować nowymi metodami diagnozy i leczenia raka.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności