Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy odkryli szkielet dziecka z XI wieku podczas wykopalisk prowadzonych w południowej Szwecji - donosi szwedzki serwis internetowy The Local.
Małe cząsteczki regulujące aktywność genów - tzw. mikro-RNA - pełnią ważną rolę w rozwoju nowotworów złośliwych - zaobserwowały trzy niezależne zespoły badaczy amerykańskich - o ich odkryciu donosi najnowsze "Nature".
Z powodu zagrożenia dla nietoperzy sąd administracyjny w Dreźnie wydał orzeczenie, zabraniające rozpoczęcia planowanej na przyszły tydzień budowy mostu nad Łabą.
Naukowcy donoszą na łamach najnowszego numeru czasopisma "PNAS", że antarktyczne ryby produkują tzw. krioprotektanty w trzustce. Odkrycie to przeczy dotychczasowemu przekonaniu, że białka te produkowane są jedynie w wątrobie.
Archeolodzy odkryli nad Morzem Czarnym nienaruszony grobowiec sprzed 2500 lat, należący do obywatela starożytnego miasta Apollonia. Miasto założyli Grecy w VII w. p.n.e., w miejscu współczesnego Sozopola. O odkryciu donosi serwis internetowy Novinite.
W celu zapobieżenia postępującemu zanieczyszczeniu środowiska, wynikającemu z nieoptymalnego spalania paliw kopalnych, naukowcy pracują nad systemem separacji tlenu z powietrza, tak by paliwo spalane było w najbardziej wydajny i "ekologiczny" sposób, czyli w czystym tlenie - informuje "Chemistry World".
Szczątki dwóch nieznanych wcześniej gatunków latających gadów sprzed 120 milionów lat znaleziono w północno-wschodnich Chinach - ogłosili naukowcy na łamach ostatniego "Nature".
Wśród najnowszych zdjęć uzyskanych przez sondę Cassini można znaleźć trzy szczególnie ciekawe fotografie ukazujące system pierścieni Saturna. Na jednym ze zdjęć widoczne są również niewielkie księżyce drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego, a inna fotografia przedstawia ciekawe struktury w systemie pierścieni, które astronomowie nazwali "szprychami".
Jaja zmodyfikowanych genetycznie kur mogą na skalę przemysłową dostarczyć białek potrzebnych przy leczeniu raka. Naukowcy z Roslin Institute koło Edynburga (gdzie sklonowano wcześniej owcę Dolly)opracowali metodę koncentracji białek z jaj genetycznie zmodyfikowanych kur.
Nawet jeśli można cofnąć się w czasie, i tak nie da się zmienić przeszłości - wynika z nowej, kwantowej teorii podróży w czasie, o której pisze "New Scientist".
Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest pierwsza na świecie całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, będzie wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani efektu cieplarnianego w atmosferze.
Naukowcom udało się wymienić cały genom jednego gatunku bakterii na genom innego spokrewnionego z nią gatunku. To kolejny krok w kierunku tworzenia nowych organizmów o całkowicie sztucznym genomie - informuje "Science".
Bogato wyposażony grób sprzed około 4,9 tys. lat oraz kolejny browar odkryli polscy archeolodzy w Egipcie, w północno-wschodniej delcie Nilu.
Jadalne bulwy pomogły naszym przodkom w "zejściu z drzew" - dowodzą antropolodzy amerykańscy. Bodźcem do zasiedlenia sawanny przez wczesne hominidy mogła być obfitość jadalnych bulw i korzeni, które wcześniej nasi przodkowie znali z lasów deszczowych - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Okazuje się, że kolejne dwa księżyce Saturna są aktywne. Z danych sondy Cassini wynika, że Tetys i Dione wyrzucają w przestrzeń strumienie cząstek. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu "Nature".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności