Nowoczesny miniaturowy laser świecący zielonym światłem o długości fali 532 nm skonstruowali polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
Badania prowadzone były przez grupę naukowców współpracujących z prof. dr hab. inż. Krzysztofem Abramskim z Laboratorium Techniki Laserowej i Światłowodowej Politechniki Wrocławskiej. Laser od podstaw został opracowany i zbudowany w Polsce.
Zaprezentowane podczas salonu "Nauka dla Gospodarki 2007" Międzynarodowych Targów ITM urządzenie wielkością przypomina miniaturkę "prawdziwego" lasera - bez trudu całość mieści się w dłoni dorosłego człowieka. Dzięki zastosowanej technice osiągnięto doskonałe parametry użytkowe, takie jak intensywność światła, szerokość wiązki oraz kolor światła laserowego (o długości fali 532 nm).
Sercem lasera jest kryształ Nd:YAG, który pompowany światłem 808 nm z diody laserowej daje pierwotną wiązkę podczerwoną 1064 nm, po czym w wyniku podwojenia częstotliwości (SHG) generowana jest wiązka laserowa 532 nm, która za pomocą odpowiednich filtrów ma ściśle ustalaną określoną częstotliwość. Urządzenie świeci bardzo skupioną wiązką światła, która ma średnicę zaledwie 3,5 milimetra, gdy mierzona jest w odległości 10 metrów od lasera.
Założeniem projektantów było skonstruowanie polskiego lasera, taniego, o doskonałych parametrach technicznych, którego charakter (między innymi wielkość) pozwala na zastosowanie w różnych rozwiązaniach naukowo-technicznych. Ze względu na niewielką moc wiązki laserowej, układ ten nie nadaje się do zastosowań przemysłowych, takich jak cięcie metalu czy innych materiałów.
Zbudowany przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej laser może być użytkowany jako urządzenie optyczne stosowane przy laserowej wibrometrii, czyli bezdotykowej metodzie pomiaru i analizy wiązką laserową podstawowych parametrów wibracji, takich jak prędkość, wychylenie, przyspieszenie, analiza widmowa. Inne zastosowanie to interferometria - technika wykorzystująca zjawisko interferencji fal elektromagnetycznych do pomiarów np. długości fali, pomiarów kątowych gwiazd, kontroli jakości elementów i układów optycznych.
Inną dziedziną, w której można z powodzeniem zastosować wrocławski laser, jest holografia, czyli tworzenie obrazów dających wrażenie trójwymiarowości, popularnie stosowanych jako znaczniki oryginalności produktów. (PAP)