Naukowcy coraz bardziej zbliżają się do dnia, kiedy w oknach biurowców oraz mieszkań instalowane będą "inteligentne" szyby. Kolejnym krokiem w tą stronę jest odkrycie nowej metody syntezy materiału, dzięki któremu szyby staną się "inteligentne" - donosi "Journal of Materials Chemistry".
Opracowano metodę uwidaczniania obecności gazów bojowych (np. sarinu), które rozpylone zostały w powietrzu. Dzięki nowej metodzie, tego typu toksyczny gaz jest widoczny gołym okiem, jako niebieska poświata - donosi "Chemical Communications".
Współpraca chemików z przemysłem perfumeryjnym zaowocowała nowym, rewolucyjnym systemem powolnego uwalnianie zapachu z perfum. Skład nowoczesnych perfum umożliwia syntezę chemiczną pachnących cząsteczek w trakcie ulatniania się zapachu - informuje "Chemical Communications".
Miedź, aluminium i inne metale mogą się uodpornić na korozję dzięki bakteriom -informuje serwis "EurekAlert". Powierzchnia większości metali jest wrażliwa na korozyjne działanie środowiska.
Modyfikując powierzchniowo nanocząstki można stworzyć fluorescencyjne, półprzewodzące nanomateriały, które w różny sposób skręcają plaszczyznę polaryzacji światła (są optycznie czynne - chiralne).
Nowy brytyjski synchrotron "Diamond" pozwoli odczytywać zatarte przez czas teksty. Stosowany od XII wieku atrament galasowy - z zawierających garbniki dębowych narośli i soli żelaza - powoduje rozpad pergaminu, co sprawia, że dokumenty stają się nieczytelne.
Modyfikując znaną od stuleci technikę grafiki artystycznej (rytownictwo) udało się wytworzyć mikroskopijne obrazki wykonane z tysięcy nanocząstek złota, których średnica miała 60 nanometrów.
Nowoczesny miniaturowy laser świecący zielonym światłem o długości fali 532 nm skonstruowali polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
Najszybszy w Polsce i czwarty pod tym względem w Europie superkomputer "Galera" zostanie uruchomiony już w listopadzie w Gdańsku. Dostępny dla naukowców i studentów superkomputer pomoże m.in. w badaniach nad nowymi lekami przeciwko nowotworom.
Przewoźna instalacja do termicznego rozkładu, tzw. pirolizy, pozwala przerobić odpadki z kurzej czy indyczej fermy na biopaliwo. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
W celu zapobieżenia postępującemu zanieczyszczeniu środowiska, wynikającemu z nieoptymalnego spalania paliw kopalnych, naukowcy pracują nad systemem separacji tlenu z powietrza, tak by paliwo spalane było w najbardziej wydajny i "ekologiczny" sposób, czyli w czystym tlenie - informuje "Chemistry World".
Polskie urządzenie, nazwane przez konstruktorów "Wytwórnią Ekologicznego Biopaliwa", może produkować olej napędowy z mieszaniny oleju rzepakowego i metanolu, w obecności odpowiedniego katalizatora. Produkt z powodzeniem można zastosować jako ekologiczne paliwo do silników wysokoprężnych.
Dwa wibrujące pierścienie, które w połączeniu z odbiornikiem GPS mogą wskazywać noszącej je osobie właściwą drogę w mieście, to propozycja brytyjskiego projektanta Gaila Knighta.
Łącząc wyjątkowe właściwości stopy gekona i kleju wydzielanego przez małże udało się stworzyć "geckel" - materiał o wyjątkowej przyczepności - informuje "Nature".
Dzięki nowo opracowanej metodzie syntezy płynnych węglowodorów, można w łatwy sposób przetworzyć katalitycznie glicerol w odpowiednie substancje chemiczne, które mogą być stosowane jako "ekologiczne" paliwo dla silników spalinowych.