Synchrotron wyjaśni, co kryją pergaminy

Nowy brytyjski synchrotron "Diamond" pozwoli odczytywać zatarte przez czas teksty. Stosowany od XII wieku atrament galasowy - z zawierających garbniki dębowych narośli i soli żelaza - powoduje rozpad pergaminu, co sprawia, że dokumenty stają się nieczytelne.

Pergamin to cienko wyprawiona skóra bydlęca, owcza lub kozia. Pod wpływem soli żelaza zawarte w pergaminie białko - kolagen - zmienia się w żelatynę. Sucha żelatyna jest bardzo krucha, a w obecności wody przekształcą się w galaretę. Ta reakcja prowadzi do zniszczenia dokumentu.

Opracowana przez zespół prof. Tima Wessa z University of Cardiff technologia wykorzystuje silną wiązkę promieni rentgenowskich do tworzenia trójwymiarowego obrazu pisanego atramentem dokumentu - podobnie jak to ma miejsce w przypadku medycznej tomografii. Następnie specjalny algorytm komputerowy rozdziela obrazy poszczególnych stronic.

"Prześwietlanie" starych zwojów czy książek nie wymaga rozdzielania kartek, co często prowadziłoby do zniszczeń. Powstały kosztem 260 milionów funtów (527 milionów dolarów) synchrotron "Diamond", który zajmuje obszar pięciu boisk piłkarskich, wytwarza wiązki promieniowania o wyjątkowo dużym natężeniu. Dzięki niemu być może uda się odczytać pochodzące z XVIII wieku zwęglone manuskrypty, a także zwoje znad Morza Martwego.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności