Naukowcy skrzyżowali w laboratorium dwa gatunki motyli, tworząc trzeci, zdolny do rozmnażania. To bardzo rzadko spotykane zjawisko w świecie zwierząt - czytamy w najnowszym "Nature".
Dwa gatunki zwierzęce mogą, w drodze ewolucji, dać kolejny gatunek, zdolny do przetrwania - dowiedli eksperymentalnie genetycy z Wielkiej Brytanii, Kolumbii i Panamy. Udowodnili to, krzyżując motyle z gatunku Heliconius cydno - czarnoskrzydłe, z białymi i żółtymi plamami, z H.melpomene - o skrzydłach czarnych, ozdobionych plamami czerwieni, żółci i pomarańczu.
Uzyskali trzeci gatunek - H.heurippa, o "pośrednim" genomie i ubarwieniu. Wiadomo, że taki gatunek występuje dziko w Wenezueli i Kolumbii. Motylom-hybrydom H.heurippa badacze pozwolili krzyżować się z osobnikami z obu gatunków rodzicielskich lub z pochodzącymi z ich własnego gatunku. Najczęściej krzyżowały się one wewnątrz "własnego grona", zatem niemal doszło u nich do izolacji rozrodczej - podkreślają prowadzący badanie.
Można więc podejrzewać, że żyjące dziko H.heurippa są produktem procesu ewolucyjnego, uważanego przez wielu naukowców za niemożliwy, i że powstawanie nowych gatunków na drodze krzyżowania innych gatunków może być bardziej powszechne w świecie zwierzęcym niż sądzono. Dotąd sądzono, że zdolne do rozmnażania hybrydy międzygatunkowe występują właściwie wyłącznie u roślin, np. uprawnych.
Uważa się, że wśród zwierząt jest to sytuacja unikatowa lub wręcz nie występuje. Naukowcy dowodzą, że potomstwo takich hybryd miałoby znikome szanse na przetrwanie i rozmnożenie się. "Podobnie jak dwa fragmenty jednego roweru niekoniecznie muszą do siebie pasować i dobrze pełnić swoją rolę, tak i geny od różnych gatunków są podobnie do siebie nieprzystające" - tłumaczą naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego, współautorzy artykułu opublikowanego w "Nature".
Przykładem takiego mechanizmu jest niepłodny muł - krzyżówka klaczy konia i ogiera osła. Jako gatunek nie przetrwałby bez ingerencji człowieka. Biolodzy zademonstrowali jednak, że teoria ta nie jest prawdziwa dla wszystkich hybryd międzygatunkowych. (PAP)