Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ciężarne klępy (czyli samice łosi) szukają towarzystwa ludzi, aby uchronić siebie i cielę przed zagrożeniem ze strony niedźwiedzi - informuje pismo "Biology Letters".
Enzym TPPII przyczynia się do otyłości przez stymulację powstawania komórek tłuszczowych - informują naukowcy z USA na łamach pisma "EMBO reports".
Białko Oct4 gra główną rolę w określaniu możliwości różnicowania zarodkowych komórek macierzystych, działa jako główny regulator genów, które utrzymują te komórki w postaci niezróżnicowanej. Według najnowszych badań naukowców z USA dorosłym komórkom macierzystym brakuje tego białka. Pracę na ten temat opublikowano na łamach pisma "Cell Stem Cells".
Do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) zaczynają zlatywać nietoperze. Niebawem będą tam ich tysiące, gdyż poniemieckie fortyfikacje ze swoimi poziemnymi korytarzami należą do największych zimowisk tych ssaków w Środkowej Europie. Jesień to także czas, kiedy nietoperze odbywają gody.
Komórkowe mikro-RNA pomaga przetrwać wirusowi HIV, gdyż wyłącza replikację jego materiału genetycznego i skłania go do przejścia w stan utajenia - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Nature Medicine".
Antybiotyki przestają być skuteczne, ale wciąż możemy bronić się przed bakteriami. Pomoże nam w tym genomika - nauka zajmująca się rozszyfrowywaniem kodów genetycznych. Dzięki niej mogą powstać leki, które zastąpią lub wspomogą antybiotyki.
Dokładne analizy fizykochemiczne umożliwiły ustalenie składu chemicznego łez oraz trójwymiarowego układu warstwy ochronnej oka tworzonej przez łzy. Warstwa ta swą strukturą przypomina ocean z wysepkami - donosi "Chemistry World".
Naukowcom udało się wreszcie wyizolować komórki, dzięki którym ludzka wątroba zachowuje tak duże zdolności do samonaprawy. Są to komórki macierzyste wątroby i na razie znaleziono je w wątrobie płodowej - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences".
W niepewnym świecie ciągle stajemy wobec dylematu - czy trzymać się utartych, ale bezpiecznych schematów czy zaryzykować i wypróbować nowe możliwości. Z najnowszych badań, opisanych na łamach tygodnika "Nature", wynika, że aby rozwikłać ten problem, mózg musi wyciszyć struktury odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, a uruchomić inne - związane z procesami poznawczymi i podejmowaniem decyzji.
Naukowcy skrzyżowali w laboratorium dwa gatunki motyli, tworząc trzeci, zdolny do rozmnażania. To bardzo rzadko spotykane zjawisko w świecie zwierząt - czytamy w najnowszym "Nature".
Podczas szukania dojrzałych owoców naczelne (a przynajmniej ich część) potrafią wykorzystać zgromadzoną wcześniej wiedzę o pogodzie - czytamy w piśmie "Current Biology".
Niektóre szczepy winogron, używane do produkcji popularnych czerwonych win, są bogatym źródłem melatoniny, czyli hormonu regulującego zasypianie - zaobserwowali badacze z Włoch. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the Science of Food and Agriculture".
Nietoperze-wampiry rozpoznają swoje ofiary po oddechu tak samo dobrze, jak ludzie rozpoznają się wzajemnie po głosie - wynika z najnowszych niemieckich badań, które publikuje pismo "BMC Biology".
Poprzez uważne obserwacje nietoperze uczą się od bardziej doświadczonych osobników znajdowania smacznych płazów na obiad - informuje pismo "Current Biology".
Receptory słodyczy są obecne nie tylko na języku, ale również w naszych jelitach. Biorą tam udział w detekcji glukozy i kontroli jej metabolizmu - wykazali naukowcy z USA. Odkrycie opisane na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" może pomóc w stworzeniu nowych metod leczenia cukrzycy typu II i otyłości.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności