Prądy morskie wpływają na plankton

Dział: Ekologia

Prądy morskie El Nino i La Nina wpływają na liczebność populacji oceanicznego fitoplanktonu, a pośrednio też na klimat Ziemi - stwierdzili amerykańscy naukowcy wykorzystujący pomiary z satelity NASA.

Fitoplankton (drobne roślinne organizmy wodne) stanowi podstawowe ogniwo morskiego łańcucha pokarmowego. Żywi się nim zooplankton, który z kolei jest pożywieniem ryb i innych morskich zwierząt. Zmiany w "zasobach" fitoplanktonu wpływają więc na wszystkie oceaniczne zależności pokarmowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Maryland stworzyli model komputerowy, który - wykorzystując dane pochodzące z satelity NASA - pokazał związki zachodzące między działalnością prądów a populacją morskiego planktonu. Okazało się, że podczas lat aktywności El Nino 1997-98 na wschodnim Pacyfiku słabnie prąd zstępujący wywołany wiatrem. Powoduje on odpływ wód powierzchniowych, a na powierzchnię napływają zimniejsze i bogatsze w plankton wody z głębi oceanu.

Podczas słabnięcia go w wodzie jest coraz mniej fitoplanktonu, co wpływa też negatywnie na populacje zooplanktonu - jak działo się podczas El Nino. Odwrotny efekt miał miejsce w czasie aktywności prądu La Nina w 1998 r. Prąd zintensyfikował się, w wodzie były więc duże "zasoby" fitoplanktonu, powodujące na ogromnych obszarach jego zakwity. Kwitnący fitoplanton "zużywa" zaś w procesie fotosyntezy duże ilości dwutlenku węgla. W ten sposób fitoplankton ma udział w regulowaniu klimatu na Ziemi - absorbując z atmosfery znaczną część dwutlenku węgla, jednego z głównych gazów cieplarnianych - konkludują naukowcy.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności