Serbscy archeolodzy odkryli w południowej Serbii starożytne artefakty, które mogą być pozostałościami najstarszego w Europie warsztatu metalurgicznego - donosi serwis internetowy Beta92 News.
Jak wyjaśnił archeolog Duszan Sljivar z serbskiego Muzeum Narodowego, naukowcy odnaleźli miedziane dłuto i kamienny topór w miejscu, w którym najstarsze ślady działalności człowieka pochodzą sprzed 7500 lat.
Odkrycia dokonano w pobliżu miejscowości Prokuplje, na stanowisku archeologicznym Plocnik, odkrytym przypadkowo w pierwszej połowie XX wieku podczas budowy linii kolejowej Nisz-Pristina. Od ponad 10 lat trwają tam intensywne prace wykopaliskowe z udziałem naukowców z Serbii i innych krajów.
Zdaniem archeologów, stanowisko Plocnik jest jednym z pierwszych miejsc, gdzie prehistoryczny człowiek wytwarzał broń i narzędzia z metalu, a nowe znaleziska sugerują, że epoka obróbki metali przez człowieka rozpoczęła się znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Odkryte wcześniej fragmenty metalowych narzędzi i broni, a także paleniska i formy odlewnicze świadczą o tym, że historia obróbki metali rozpoczęła się w południowej Serbii ponad 5000 lat p.n.e.
Zdaniem Julki Kuzmanović-Cvetković, archeologa z Muzeum w Prokuplje, stanowisko Plocnik stanowi dowód istnienia na tych terenach rozwiniętej społeczności, która opanowała podstawy rewolucji technologicznej. Naukowcy przypuszczają, że mogło być ono głównym ośrodkiem obróbki metalu w centralnej części Bałkanów. Ministerstwo Kultury Serbii wyasygnowało fundusze na kolejny sezon wykopalisk na stanowisku Plocnik. Umożliwią one - zdaniem naukowców - bardziej szczegółowe badania na powierzchni 25 metrów kwadratowych. (PAP)