Konsorcjum budujące Wielki Teleskop Magellana zadecydowało o wyborze lokalizacji, w której powstanie teleskop. Instrument ma pracować w Chile w Las Campanas.
Wielki Teleskop Magellana, czyli GMT (Giant Magellan Teleskope), to projekt budowy olbrzymiego teleskopu optycznego, złożonego z siedmiu zwierciadeł o średnicach po 8,4 metra, które razem będą odpowiadać jednemu teleskopowi ze zwierciadłem 24,5 metra.
Dla porównania, największe pracujące na świecie teleskopy mają po około 10 metrów średnicy. Teleskop GMT ma dawać obrazy 10- krotnie lepsze niż Teleskop Kosmiczny Hubble'a. W Chile panują jedne z najlepszych na świecie warunków do obserwacji astronomicznych. Wybrany teren jest położony wysoko nad poziomem morza, klimat jest suchy, niebo nie zanieczyszczone sztucznymi światłami miast, bardzo wiele pogodnych nocy.
W Las Campanas już od dawna pracują inne teleskopy astronomiczne, na przykład w Carnegie's Las Campanas Observatory znajdują się dwa bliźniacze teleskopy o średnicach po 6,5 metra. Jest tam też polski teleskop o średnicy 1,3 m, należący do Uniwersytetu Warszawskiego. Wielki Teleskop Magellana ma zostać ukończony w 2016 r. Pierwsze lustro zaczęto tworzyć w roku 2005 i obecnie jest szlifowane w University of Arizona's Steward Observatory Mirror Laboratory.
Proces ten zakończy się na początku 2009 r. Informacje na temat projektu można znaleźć na witrynie internetowej www.gmto.org. GMT to wspólny projekt kilku uniwersytetów ze Stanów Zjednoczonych oraz jednego z Australii. (PAP)