Badania potwierdzają zmiany klimatyczne

Dział: Ekologia

W atmosferze, na lądzie, w oceanie, faunie i florze Arktyki zachodzą zmiany związane z ociepleniem - potwierdzają najnowsze obserwacje tej części świata.

Informacji na ten temat dostarczyła NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) - amerykańska agencja zajmująca się m.in. monitorowaniem stanu środowiska w kraju i na świecie. Dane uwzględniono w raporcie "Report Card", który będzie co roku aktualizowany.

"Celem raportu jest stworzenie zwięzłego, wiarygodnego naukowo i dostępnego źródła informacji na temat ostatnich zmian w Arktyce" - wyjaśniła zaangażowana w jego tworzenie, pracująca dla amerykańskiej armii badaczka, Jacqueline Richter-Menge. Eksperci z NOAA podkreślają, że pewne zmiany związane z ociepleniem w Arktyce są większe i zachodzą szybciej niż każą tego oczekiwać wyniki modelowania komputerowego tamtejszego środowiska. Jednocześnie niektóre zjawiska przyrodniczo-klimatyczne wydają się stabilizować. Główny autor badań, James Overland z NOAA, ustalił, że zmieniła się nieco cyrkulacja wiatrów, przez co ku biegunowi północnemu nawiewana jest większa ilość ciepłego powietrza niż docierała tam w XX w. Zagraża to lodowcom Grenlandii.

Potwierdzono, że w Arktyce ubywa lodu. W stosunku do ilości lodu morskiego, jaki był tam obecny w latach 80., w samym 2007 r. w centralnej części Arktyki letni zasięg lodu morskiego zmalał niemal o 40 proc. Z drugiej strony okazało się, że temperatury oceanu w okolicach bieguna północnego wróciły do wysokości z lat 90. W polarnych częściach Ameryki Północnej i Euroazji stabilizują się też temperatury wiecznej zmarzliny.

Naukowcy zaobserwowali, że na północy, w rejonach normalnie porośniętych przez tundrę, zaczyna się pojawiać roślinność krzewiasta. Widać też zmiany w populacjach zwierząt w Arktyce. Ubyło karibu i reniferów - niektóre stada zmalały nawet o 80 proc. w stosunku do czasów, gdy były najliczniejsze. Jednocześnie przybyło gęsi arktycznych. Wpływ zmian w Arktyce na środowisko będzie odczuwalny na całym świecie - zaznaczył Richard Spinrad z NOAA. Dodał, że coroczne uaktualnianie raportu pozwoli uzyskać związane z tym procesem informacje ważne dla polityków i naukowców. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności