Słonie rozpoznają ludzi po kolorze

Dział: Biologia

Słonie są wyjątkowo spostrzegawcze i świetnie odróżniają grupy ludzi mogących im zagrażać od tych nieszkodliwych. Świadczy o tym nowe badanie opublikowane w piśmie "Current Biology".

Badane przez naukowców słonie z Kenii reagowały większym strachem na zapach ubrań noszonych wcześniej przez wojowników masajskich niż przez mężczyzn z plemienia Kamba. Wojowniczy Masaje demonstrują swoją męskość, polując na słonie z dzidami. Tymczasem rolniczy lud Kamba nie stanowi dla słoni większego zagrożenia - wyjaśnili autorzy badania. Słonie reagowały też agresją na czerwone ubrania, tradycyjnie noszone przez młodych Masajów.

"Na podstawie wcześniejszych, przypadkowych obserwacji reakcji słoni na Masajów i ich trzody spodziewaliśmy się, że słonie mogłyby rozróżniać grupy różnych ludzi według poziomu ryzyka, jakie ci ze sobą niosą. Nie jesteśmy rozczarowani" - powiedział jeden z prowadzących badanie, Richard Byrne z University of St. Andrews. "Pierwszy raz eksperymentalnie wykazaliśmy, że jakieś zwierzę może dzielić jeden gatunek potencjalnego drapieżnika na podgrupy w oparciu o tak delikatne sygnały" - dodała Lucy Bates z tej samej uczelni.

W najnowszym badaniu naukowcy najpierw pokazali słoniom czyste, czerwone ubrania, a później takie same stroje, ale noszone przez pięć dni przez Masaja lub Kambę. Później obserwowali reakcję słoni. Okazało się, że po powąchaniu ubrań Masaja zwierzęta odchodziły znacznie szybciej i dalej, niż gdy powąchały ubrania czyste lub ubrania mężczyzn Kamba. Więcej czasu zajmowało im też uspokojenie się po biegu. Później naukowcy sprawdzali, czy - gdy zabraknie śladów zapachowych - słonie wezmą pod uwagę kolor w swojej klasyfikacji ludzi groźnych i niegroźnych.

Okazało się, że na czerwony reagowały one większą agresją niż np. na biały. Badacze zwracają uwagę, że czerwony wcale nie jest dla słoni kolorem pobudzającym, tak jak dla nas, ale raczej ponurym. Bates spekuluje, że różnica w reakcji emocjonalnej słoni na zapachy i kolory może mieć coś wspólnego ze skalą ryzyka, jakie wyczuwają w obu sytuacjach. Podkreśliła, że słonie mają znakomity węch. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności