Żyjące w zachodniej Tanzanii szympansy używają prostych drewnianych narzędzi do wygrzebywania z ziemi pożywnych korzeni i bulw - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Z pomocą wyszukanych technik inżynierii genetycznej japońscy uczeni zmodyfikowali powonienie myszy, pozbawiając ją strachu przed kotem. Zmodyfikowana mysz nosi nazwę "delta-D" pisze tygodnik "Nature".
Odizolowane wyspy, na których przez długie lata ewolucja biegła własnym torem, często zaskakiwały swych odkrywców bogactwem dziwnych gatunków - karłowatych słoni czy gryzoni dużo większych niż na stałym lądzie.
Zimne i mokre lato w Wielkiej Brytanii spowodowało, że liczba sikor modrych i kilku innych gatunków spadła do rekordowo niskiego poziomu - podała we wtorek brytyjska organizacja ornitologiczna British Trust for Ornithology (BTO).
Piwo jest jednym z najstarszych przyrządzanych przez ludzi napojów. Umieli produkować je Summerowie, Babilończycy, starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Technologia warzenia znana była też ludom północnej Europy.
Najostrzejsze na świecie papryczki chili odkryli naukowcy z amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Nowozelandzcy naukowcy odkryli środek, który może pomóc w walce z grzybem wyniszczającym żaby na całym świecie. Okazał się nim znany od lat "ludzki" antybiotyk - chloramfenikol.
Małż, którego wydobyto z dna morza u wybrzeży Islandii, okazał się najdłużej żyjącym ze znanych zwierząt. Mięczak z gatunku wenus (Mercenaria mercenaria) ma od 405 do 410 lat - twierdzą naukowcy z walijskiego Bangor University na podstawie przyrostów rocznych na jego muszli.
Dzieci różnią się bardzo pod względem nawyków związanych ze snem - niektóre śpią mało, podczas gdy inne muszą przesypiać więcej godzin dziennie, wynika z najnowszych badań szwajcarskich. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Pediatrics", odkrycie to wskazuje, że zapotrzebowanie na sen jest w dużym stopniu uwarunkowane biologicznie.
Skład gleby może mieć równie duży wpływ na kolor jesiennych liści, co gatunek drzewa, na którym rosną - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Do tej pory uważano, że układ nerwowy nie ma bezpośredniego wpływu na czynność układu odporności. Najnowsza praca naukowców z USA obala ten dogmat. Okazuje się bowiem, że mózg utrzymuje bliskie kontakty z układem immunologicznym, wysyłając polecenia, które kontrolują rozwój stanów zapalnych, będących podłożem wielu poważnych chorób. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Żyjące dziko szympansy posiadają zdolność przekazywania sobie nowych umiejętności na drodze społecznej. Oznacza to, że jeżeli jeden szympans coś odkryje lub czegoś się nauczy, potrafi podzielić się tą wiedzą ze swoimi pobratymcami.
Nieznany dotąd, prymitywny gatunek kraba, mający ponad 150 mln lat, odkryli we wschodniej Rumunii naukowcy z Kent State University oraz Uniwersytetu Bukaresztańskiego. Informacja ta pochodzi ze strony Kent State University.
Słonie są wyjątkowo spostrzegawcze i świetnie odróżniają grupy ludzi mogących im zagrażać od tych nieszkodliwych. Świadczy o tym nowe badanie opublikowane w piśmie "Current Biology".
Najnowszy rekord nicnierobienia należy do australijskiego oposa. Najadłszy się do syta w laboratorium, jedno z takich zwierząt zwinęło się w kłębek i pozostało w stanie hibernacji przez ponad rok - informuje serwis NewScientist.com.