Z nowego typu włókna węglowego można utkać tkaninę kilka razy wytrzymalszą i sztywniejszą niż materiały obecnie stosowane do wytwarzania kamizelek kuloodpornych.
Celem zespołu z University of Cambridge było uzyskanie najmocniejszego na świecie sztucznego włókna, złożonego z milionów węglowych nanorurek - maleńkich rurek, których ścianka jest pojedynczą warstwą atomów węgla.
Z tego lekkiego, bardzo wytrzymałego i dobrze absorbującego szarpnięcia włókna można tkać tkaniny albo wykorzystać je do tworzenia materiałów kompozytowych. Powinny być wytrzymalsze od stosowanego dotąd kevlaru. Mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w opancerzeniu, ale i wytwarzaniu elastycznych paneli słonecznych czy bardzo wytrzymałych kabli elektrycznych (nanorurki świetnie przewodzą prąd). Sama metoda wytwarzania włókna jest prosta i pomysłowa. Do pieca wstrzykuje się płyn będący źródłem węgla - na przykład alkohol etylowy - wraz z niewielką ilością katalizatora zawierającego żelazo.
W wysokiej temperaturze powstaje wolny węgiel, który osadza się na cząsteczkach żelaza w postaci długich węglowych nanorurek. Gazowa zawiesina obładowanych nanorurkami cząsteczek żelaza przypomina - jak to określają autorzy - "elastyczny dym". Wprowadzając w jego "obłok" pręt i ciągnąc, można prząść nanorurkowe włókno.(PAP)