W oparciu o bakteriobójcze oraz grzybobójcze działanie nanocząstek srebra powstają nowe produkty codziennego użytku, które dzięki właściwościom ograniczania wzrostu mikroorganizmów, zwiększają zasadniczo komfort użytkowania.
Zabrudzone sadzą kominy, szyby oraz układy wydechowe samochodów, to już przeszłość dzięki nanotechnologicznemu materiałowi, którego aktywność katalityczna powoduje degradację sadzy w wysokiej temperaturze.
Kolorowy aparat roentgenowski, będący w stanie rozpoznać strukturę i kształt próbki, został stworzony przez naukowców z Wielkiej Brytanii - informuje New Scientist. Nowa technika może okazać się znacznie lepsza w rozpoznawaniu przemycanych towarów i chorej ludzkiej tkanki.
Z zaawansowanej technologii mobilnej, czyli m.in. smartphonów, iPodów czy laptopów, korzysta 30 proc. polskich menedżerów, wobec 17 proc. kadry menedżerskiej w USA, Wielkiej Brytanii i Australii - wynika z najnowszych badań firmy Avaya.
Komputerowo sterowany ekran może pokazywać, gdzie są członkowie rodziny, podobnie jak robił to magiczny zegar rodziny czarodziejów z powieści o przygodach Harrego Pottera - informuje serwis Discovery News. Prototyp takiego urządzenia opracowali inżynierowie z firmy Microsoft.
Za pomocą mikroskopu elektronowego oraz nanocząstek złota i srebra można wykryć pozostawione przez przestępców odciski palców. Metoda ta pozwala na łatwą identyfikację odcisków w sytuacji, gdy ślady pozostawione są na przedmiotach kolorowych, zadrukowanych, takich jak np. banknoty, czy karty plastikowe - informuje "Chemical Communications".
Tunele drogowe mogą wymagać przebudowy, gdy na drogach pojawi się więcej samochodów napędzanych wodorem. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Yajue Wu z Uniwersytetu Sheffield - informuje "New Scientist".
Specjaliści z francuskiego Lumiere Technology dokonali zabiegu wirtualnego oczyszczenia obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Z komputerowej rekonstrukcji wynika, że pierwotnie dama miała inne tło, zamiast czarnego - niebieskie, dające efekt głębi za postacią.
Polski rynek odzyskiwania utraconych danych z nośników elektronicznych rośnie w tempie ok. 20 proc. rocznie; do specjalistycznych laboratoriów trafia też coraz więcej przypadków za zakresu tzw. informatyki śledczej, gdzie odzyskane dane są np. dowodami przestępstw - oceniają specjaliści z branży.
Drużyna programistów z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, które rozgrywały się na Politechnice Poznańskiej. W zawodach wzięło udział ponad 150 studentów z 15 uczelni.
Z nowego typu włókna węglowego można utkać tkaninę kilka razy wytrzymalszą i sztywniejszą niż materiały obecnie stosowane do wytwarzania kamizelek kuloodpornych.
Dzięki metodzie opatentowanej przez naukowców z Ohio State University skorupki jaj można wykorzystać w procesie wytwarzania wodorowego paliwa, natomiast wyściełającą je błonę - jako źródło kolagenu.
Kosmiczni turyści będą musieli płacić za usługi i towary uniwersalną, odporną i bezpieczną walutą. Być może stanie się nią Quid.
Technika opracowana z myślą o odczytywaniu zatartych napisów na kamiennych nagrobkach może także znaleźć zastosowanie w poszukiwaniu oznak choroby na języku pacjenta.
Dwuetapowe podgrzewanie (do 450 i 900 stopni Celsjusza) odpowiedniego polimeru pozwala uzyskać porowaty węglowy materiał, o kontrolowanej wielkości otworów. Tak powstały aktywowany węgiel może być stosowany między innymi w przemyśle - donosi "Journal of Materials Chemistry".