Niemal jednej trzeciej małp grozi wyginięcie z powodu niszczenia przez ludzi dżungli tropikalnych, handlu dzikimi zwierzętami i polowań - alarmuje Światowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Po raz pierwszy od stu lat obserwujemy wymieranie małp - napisali naukowcy w raporcie IUCN, przygotowanym we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Prymatologicznym (IPS) i międzynarodową organizacją na rzecz przyrody Conservation International (CI).
Nad raportem pracowało 60 specjalistów z 21 krajów. Do czynników składających się na zagrożenie, jak kurczenie się naturalnych siedlisk w związku z urbanizacją oraz polowania, dochodzi ocieplanie się klimatu - dodają naukowcy. 114 gatunkom naczelnych spośród 394 występujących na świecie - czyli 29 procentom - grozi wymarcie. Znalazły się one na czerwonej liście IUCN. Najbardziej nagląca sytuacja jest w Azji - powiedział przewodniczący grupy specjalistów zajmujących się w IUCN naczelnymi, Russell A. Mittermeier.
Wśród gatunków najbardziej zagrożonych 11 żyje w Azji, siedem w Afryce i trzy w Ameryce Południowej. Na czerwonej liście IUPN są przede wszystkim orangutany z Sumatry i goryle z Kamerunu i Nigerii. "Biorąc pod ochronę lasy tropikalne, które jeszcze się zachowały na świecie, chronimy naczelne i inne gatunki, jednocześnie zapobiegając emisji większej ilości CO2 do atmosfery i ocieplaniu się klimatu" - oświadczył Mittermeier. (PAP)