Pozostałości fenickiego miasta w Hiszpanii

Dział: Archeologia

W porcie Cadiz w południowej Hiszpanii archeolodzy odkryli pozostałości starożytnych murów z VIII w.p.n.e., stanowiących prawdopodobnie część fenickiego miasta Gadir - donosi serwis internetowy Mathaba.

Na terenie starego miasta w Cadiz na głębokości 7 metrów odkopali fragmenty ścian budowli, pochodzącej sprzed ponad 2700 lat. Wśród ruin naukowcy odnaleźli fragmenty fenickiej ceramiki codziennego użytku, części dzbanów, mis i talerzy, które - ich zdaniem - świadczą o miejskim stylu życia mieszkańców.

Jednym ze znalezisk jest też dobrze zachowana broszka z brązu, świadcząca z kolei o wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego ludzi osiadłych w tym miejscu przed wiekami. Jak wyjaśnił Juan Miguel Pajuelo, kierujący pracami wykopaliskowymi, przedmioty codziennego użytku odnalezione wśród murów wskazują, że odkryte ruiny są ścianami domów. Naukowcy zamierzają kontynuować badania oraz ustalić kierunek i rozległość starożytnej zabudowy.

Dzisiejszy port Cadiz został założony przez Fenicjan około 3000 lat temu pod nazwą Nadir, jako punkt przeładunkowy minerałów przywożonych z kopalni Rio Tinto, położonej dalej na północ. W czasach panowania Rzymian port został przekształcony w rzymską bazę morską o nazwie Gades.

Dotychczas naukowcy nie byli pewni dokładnej lokalizacji starożytnego fenickiego miasta. Ponad 30 lat temu odkryto w pobliżu Santa Maria del Puerto pozostałości fenickiej osady, ale nie było to miasto. Późniejsze odkrycie w miejscowości Chiclana fenickich murów i pozostałości świątyni także nie rozwiązało zagadki położenia starożytnego Gadir. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności