Skład gleby może mieć równie duży wpływ na kolor jesiennych liści, co gatunek drzewa, na którym rosną - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Badania w lasach Karoliny Północnej przeprowadzili naukowcy z University of North Carolina. Badano drzewa ambrowca amerykańskiego (Liquidambar styraciflua) oraz czerwone klony (Acer rubrum).
Okazało się, że w miejscach, gdzie gleba była stosunkowo uboga w azot i inne ważne składniki drzewa wytwarzały więcej czerwonych barwników, zwanych antocyjanami. Według hipotezy wysuniętej w roku 2003 przez fizjologa roślin Wiliama Hocha z Montana State University, rośliny barwią swoje liście na czerwono, aby chronić je przed jesiennym słońcem i lepiej wykorzystać substancje pokarmowe, przesyłane na zimę do korzeni.
W przypadku drzew rosnących na ubogiej glebie tym ważniejsze wydaje się dobre wykorzystanie zapasów, jakie roślina ma do dyspozycji - dzięki większej ilości barwnika może dłużej utrzymać liście i odzyskać maksimum cennych zasobów. Naukowcy z Karoliny Północnej planują porównanie na dużych obszarach satelitarnych zdjęć lasów z geologicznymi mapami gleb. (PAP)