Prace wykopaliskowe prowadzone na terenach zalewowych zapory Tangab w Iranie doprowadziły do odkrycia ruin tłoczni win z czasów panowania dynastii Sasanidów - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.
Odkrycia dokonali irańscy naukowcy w pobliżu Firuzabadu w prowincji Fars, w południowej części kraju. Jak wyjaśnił Hossein Tofighian, szef zespołu archeologów, odkryte ruiny składają się z trzech odrębnych części: składu owoców, tłoczni soku z winogron i magazynu. Zabudowania manufaktury powstały z kamienia łączonego wapienną zaprawą.
Zdaniem naukowców całkowity obszar tłoczni win miał około 7 hektarów powierzchni, ale jego część została uprzednio zniszczona podczas budowy drogi prowadzącej do zapory. Archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe tylko na ocalałej części manufaktury, która znajduje się na wzgórzu. W odległości 20 kilometrów od odkrytych ruin nadal widoczne są ślady dawnych winnic, co oznacza - zdaniem naukowców - istnienie upraw winorośli w tej części prowincji Fars już w starożytności. Eksperci widzą związek odkrytych ruin z położonym w pobliżu starożytnym miastem Gur, pierwszą siedzibą władców z dynastii Sasanidów (224-651 r. n.e.).
Przed blisko dwoma laty irańsko-polski zespół archeologów odkrył pozostałości podobnej manufaktury z czasów Sasanidów w Dolinie Bolaghi, na terenach zalewowych zapory Sivand w tej samej prowincji Iranu. Wszystkie te odkrycia świadczą o tym, że już w starożytności, a szczególnie w czasach panowania Sasanidów, ludność zamieszkująca dzisiejszy Iran znała zalety wina i rozwijała wyszukaną technologię do jego produkcji. Ślady najstarszego odkrytego na świecie wina, z około 5000-5500 r. p.n.e., pochodzą z osadów wewnątrz dzbanów odkrytych na stanowisku archeologicznym Haji Firuz w północnej części gór Zagros w zachodnim Iranie. (PAP)