Archeolodzy odkryli pozostałości paleolitycznego obozowiska myśliwych sprzed 15 tys. lat w dalekowschodniej części Rosji - donosi serwis internetowy Novosti. Odkrycia dokonano w pobliżu Jeziora Eworon na Dalekim Wschodzie Rosji, w Kraju Chabarowskim.
Jak wyjaśnił Andriej Maljawin, szef działu archeologii w Muzeum Archeologicznym w Chabarowsku, odkryte stanowisko pochodzi z końcowego okresu słabo zbadanej epoki lodowcowej. Obozowisko prehistorycznych myśliwych, odkryte w trakcie ekspedycji archeologicznej nad Jeziorem Eworon, jest największym z czterech stanowisk z epoki kamiennej odkrytych dotychczas w pobliżu rzeki Amur.
Zdaniem naukowców, obóz został założony przez myśliwych polujących na mamuty, co wynika z badań odnalezionych krzemiennych grotów dzid i strzał oraz kamiennych skrobaków. Według Andrzeja Maljawina, kompleksowe prace wykopaliskowe na odkrytym stanowisku mogą potrwać nawet kilka lat. W 2006 roku archeolodzy odkryli kopiec pochówkowy z epoki żelaza, a w nim unikalny fragment żelaznego sztyletu sprzed 2,5 tys. lat, który zachował się w kwaśnej ziemi gruntów położonych w rejonie rzeki Amur. (PAP)