Meksykańscy naukowcy odkryli w jaskiniach na Półwyspie Jukatańskim malowidła naścienne sprzed ponad 5000 lat - donosi serwis internetowy Nerve News.
Odkrycia dokonano w Meksyku, w pobliżu słynnego stanowiska archeologicznego Chichen Iza, w zespole jaskiniowym Kab w północnej części Półwyspu Jukatańskiego. Jak wyjaśnił Carlos Augusto z Wydziału Nauk Antropologicznych na Uniwersytecie Yucatan, naukowcy odnaleźli około 60 malowideł przedstawiających ludzkie postacie, a także rysunki przedstawiające zwierzęta - ptaki lub psy.
Antropolodzy uważają, że malowidła pochodzą sprzed 5000-7000 lat, z okresu wiele wieków poprzedzającego powstanie cywilizacji Majów na tym obszarze. Według Carlosa Augusto, wśród znalezisk znajdują się również naczynia ceramiczne i symbole Majów z klasycznego okresu ich cywilizacji, świadczące o obecności ludzi w jaskini w różnych okresach dziejów.
Obecność w niektórych miejscach rysunków przedstawiających krzyże sugeruje natomiast, że do jaskini zaglądali również hiszpańscy konkwistadorzy. Podziemne korytarze jaskini Kab mają długość od 3 do 5 kilometrów i tworzą labirynt położony 8 metrów pod powierzchnią ziemi. Zdaniem naukowców, odkrycie dawnych malowideł w jaskini Kab ma wielkie znaczenie, gdyż stanowi świadectwo myślenia symbolicznego prehistorycznych mieszkańców Mezoameryki w czasach, gdy ludzkie społeczności ciągle zajmowały się myślistwem i zbieractwem. (PAP)