Rada Najwyższa d/s Starożytności Egiptu ogłosiła odkrycie królewskiego sarkofagu sprzed 3700 lat, pochodzącego z czasów XIII Dynastii - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady, odkrycia sarkofagu z czasów XIII Dynastii w okresie Średniego Państwa w starożytnym Egipcie dokonał zespół niemieckich archeologów. Jak powiedział Hawass podczas konferencji prasowej, królewski sarkofag, pokryty barwnymi hieroglifami, został odrestaurowany i zaprezentowany publiczności w trakcie specjalnego pokazu w Muzeum Egipskim w Kairze.
Konferencja została zorganizowana z okazji obchodów stulecia założenia w Kairze Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Odnosząc się do współpracy Egiptu z Niemcami w dziedzinie archeologii Zahi Hawass przypomniał, że obecnie przedstawiciele obydwu krajów omawiają możliwość przewiezienia z Niemiec do Egiptu na 3-miesięczną ekspozycję słynnego popiersia królowej Nefertiti. Wystawienie takiego eksponatu uświetniłoby otwarcie pierwszego w Egipcie i na świecie muzeum monoteizmu - Muzeum Echnatona, które ma się odbyć w przyszłym roku w El Minya. Nefertiti - żyjąca w I połowie XIV w. p.n.e. królewska małżonka faraona Amenchotepa IV Echnatona - była zwolenniczką reform religijnych w Egipcie.
Jej popiersie, wykonane z wapienia krytego grubą warstwą polichromowanego gipsu, z oczyma inkrustowanymi pierwotnie kryształem górskim, zostało znalezione przez niemieckich archeologów w 1912 roku w ruinach warsztatu rzeźbiarza Totmesa w Achetaton. Obecnie popiersie Nefertiti znajduje się w Berlinie w Altes Museum. (PAP)