Zespół rosyjskich archeologów odkrył w Egipcie starożytny grobowiec rodzinny, a w nim trzy doskonale zachowane mumie sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy RIA Novosti. Odkrycia dokonano na stanowisku w oazie Al-Fayyum na Pustyni Libijskiej w północnym Egipcie.
Jak poinformowała Galina Biełowa, kierująca Wydziałem Egiptologii Rosyjskiej Akademii Nauk, odkryty grobowiec rodzinny, zawierający - co należy do rzadkości - doskonale zachowane mumie, pochodzi z okresu Ptolemejskiego (332-30 r. p.n.e.). W oazie Al.-Fayyum odkrywano już wcześniej ruiny osiedli z czasów ptolemejskich (greckich) i okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. - 395 r. n.e.) oraz groby z tych czasów.
Według wyjaśnień Galiny Biełowej, dotychczas odkrywane groby z tych okresów znajdowały się w ziemi na głębokości około 2 metrów, a trumny w nich złożone z zasady nie miały żadnych zdobień. Zespół rosyjskich naukowców odnalazł grobowiec rodzinny, zawierający trzy bogato zdobione trumny. Na zdobienia składają się kolorowe rysunki i hieroglify przedstawiające dzieje rodziny. Mumia mężczyzny, prawdopodobnie głowy rodziny, została złożona w drewnianej trumnie wraz ze złoconą maską. Jego szczątki zostaną zbadane dla ustalenia wieku oraz rekonstrukcji jego wyglądu. W drugiej drewnianej trumnie znajdowała się równie dobrze zachowana mumia kobiety z fryzurą, która pozostała nienaruszona.
Trzecia trumna, o długości zaledwie 1,4 metra, została wykonana ze sprasowanego papirusu i zawiera - zdaniem archeologów - szczątki dziecka, prawdopodobnie dziewczynki, na co wskazują ornamenty na trumnie. Naukowcy nie zdecydowali się jednak na otwieranie tej trumny w trakcie prac na stanowisku. W grobowcu znajdował się również osobny grób małego dziecka, pochowany wraz ze zmumifikowanymi psami, kotami, małpami oraz ibisami. Rosyjscy archeolodzy prowadzą w Egipcie jeszcze prace wykopaliskowe w Memfis, Aleksandrii i w pobliżu Luksoru. (PAP)