Kontrolowana bakteriostatyczność powierzchni

W oparciu o bakteriobójcze oraz grzybobójcze działanie nanocząstek srebra powstają nowe produkty codziennego użytku, które dzięki właściwościom ograniczania wzrostu mikroorganizmów, zwiększają zasadniczo komfort użytkowania.

Nanocząstki srebra to srebrne drobinki o wielkości miliardowej części metra. Od pewnego czasu robią one światową karierę wśród nanotechnologów, a teraz także wśród producentów rożnego rodzaju produktów powszechnego użytku. Właściwości antybakteryjne nanocząstek srebra wynikają z ich wielkości, która powoduje niezwykłą łatwość w przenikaniu drobinek przez błony biologiczne i wnikaniu do wnętrza mikroorganizmów.

Drobinki srebra - w kontakcie ze strukturami subkomórkowymi - zmieniają normalny przebieg procesów komórkowych, wywołując śmierć drobnoustrojów. Efekt baktriobójczy osiągany jest przy bardzo małych koncentracjach nanocząstek, co - obok niskiej ceny i prostoty w syntezie - jest dodatkową zaletą, która zwróciła uwagę przedstawicieli światowego przemysłu. Dotąd, potencjał drzemiący w drobinkach srebra znany był jedynie specjalistom prezentującym swe osiągnięcia na naukowych konferencjach.

Dziś jednak, co widać po mnogości zastosowań nanocząstek srebra przedstawianych na targach NanoSolutions 2007 (Frankfurt nad Menem), szeroko rozumiany przemysł zaczyna powszechnie wykorzystywać ten - jakże przydatny - nanomateriał. Zabezpieczenie rożnych przedmiotów codziennego użytku przed rozwojem flory bakteryjnej jest szczególnie ważne, gdy mają one częsty kontakt z ludzką skórą. Dzięki odpowiednio przygotowanym nanocząstkom srebra, niemieckim inżynierom udało się opracować trwałą powłokę, którą w prosty sposób można nanosić na plastikowe przedmioty (np. ze "sztucznej" skóry, plastikowe obudowy telefonów komórkowych), nadając tak zmodyfikowanej powierzchni właściwości grzybo- i bakteriobójcze.

Na targach NanoSolutions 2007 zaprezentowano między innymi miniaturowe zestawy douszne dla osób niedosłyszących. Dzięki powłoce z nanocząstkami srebra zawsze pozostają one wolne od grzybów i rożnego typu zarazków, przez co - pomimo umieszczenia ich wewnątrz ciepłego i wilgotnego kanału słuchowego - nie powodują zapalenia kanału słuchowego ani groźnych dla zdrowia grzybic. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności