Relikty dwóch prostokątnych palenisk odkryli archeolodzy na terenie dziedzińca wstępnego pałacu Branickich w Białymstoku. Wykorzystywane były prawdopodobnie w III i na początku IV wieku przez mieszkańców tamtejszej osady.
Dwa kamienne paleniska mają niemal identyczny regularny prostokątny kształt i wymiary: 144-152 cm x 110 cm. "Wierzchnia warstwa zbudowana jest z bruku ułożonego z kamieni o wielkości 10- 20 cm. Pomiędzy nimi oraz poniżej zalegał szaro-czarny piasek z dużą ilością spalenizny" - opisuje konstrukcję Ireneusz Kryński, kierownik badań z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Paleniska związane były z prawdopodobnie z dwoma, stojącymi obok siebie budynkami mieszkalnym. Oprócz nich odkryto łącznie 21 jam związanych z osadą - jamy gospodarcze oraz jamy będące pozostałością po wbitych słupach. "Podczas badań wykopaliskowych odkryliśmy także ruchomy materiał zabytkowy, głównie fragmenty lepionych ręcznie naczyń ceramicznych. Były to przede wszystkim środkowe części naczyń, niewiele było brzegów i den. Przeważały naczynia o chropowaconej powierzchni zewnętrznej.
Znajdowała się dodatkowo ceramika o powierzchniach wygładzanych a kilka fragmentów zdobionych było charakterystycznym kreskowaniem. Wyjątkowo krawędź naczynia zdobiono poprzecznymi nacięciami. Surowcem do produkcji była glina z dodatkiem kamiennego tłucznia oraz domieszki roślinnej" - opisuje odkrycia Kryński. Nielicznie za to reprezentowany jest materiał krzemienny, polepa konstrukcyjna oraz przepalone kości zwierzęce. Archeologom udało się także określić datowanie osady. "Wykonane analizy radiowęglowe wykazały istnienie osady na III-początek IV wieku naszej ery.
Wiąże to osadę z późną fazą kultury ceramiki kreskowanej" - wyjaśnia Kryński. Rok 2007 był już czwartym sezonem prac wykopaliskowych na osadzie kultury ceramiki kreskowanej znajdującej się na dziedzińcu pałacu Branickich w Białymstoku. Tegoroczne wykopaliska prowadzono po raz pierwszy w części wschodniej osady i miały charakter sondażowy. Założono 3 wykopy o łącznej powierzchni 100 m2. (PAP)