Dzięki pamięci węchowej słonie trzymają się razem

Dział: Biologia

Słonie potrafią śledzić zapachy do 30 swoich krewnych, budując w mózgu "mapę" ich położenia - informuje pismo "Biology Letters". Jak wykazały badania przeprowadzone w kenijskim parku narodowym Amboseli przez naukowców z University of St Andrews, członkowie stada słoni wykorzystują swoją dobrą pamięć i rozwinięty zmysł węchu, aby być w kontakcie podczas wędrówek w poszukiwaniu pożywienia czy w innych sytuacjach społecznych.

Dzikie słonie tworzą matriarchalne grupy rodzinne - kierowane przez starsze samice. Zwierzęta wchodzące w skład takiej grupy powinny być ze sobą w kontakcie, gdy stado dzieli się na mniejsze grupki. Naukowcy zbierali z ziemi próbki moczu słonic i prezentowali je innym słoniom ze stada, by je przekonać, że słonica właśnie przechodziła w pobliżu.

Zwierzęta były zaskoczone, ponieważ wiedziały, że dany osobnik przebywał akurat w innym miejscu. Autorzy badań porównują sytuację stada słoni do położenia licznej rodziny, która robi zakupy w supermarkecie - łatwo się wówczas pogubić. Słonie mają słaby wzrok, więc węch jest skuteczniejszy gdy chodzi o śledzenie położenia współtowarzyszy.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności