Dwa nieznane dotąd gatunki ssaków, szczur-olbrzym oraz miniaturowy opos, zostały odkryte w trudnodostępnych górach Foja w zachodniej części Nowej Gwinei, określanych jako "zagubiony raj" - informuje serwis internetowy New Scientist.
Choć wydaje się to niemożliwe, rośliny każdego dnia zatruwają naszą atmosferą metanem, który jest przez nie w naturalnych procesach wytwarzany! Odkrycie to radykalnie zmienia sposób postrzegania roślin, jako jedynych prawdziwych filtrów powietrza - "zielonych płuc Ziemi",donosi "Environmental Science and Technology".
Jelenie zmuszone "od dziecka" do ostrej konkurencji w walce o pożywienie szybciej się starzeją - informuje pismo "Current Biology".
Największą pojedynczą przyczyną śmierci pand wielkich żyjących w naturze jest pewien pasożyt. Ponieważ pandy są bliskie wymarcia, pasożyt ten może się okazać gwoździem do trumny całego gatunku - informuje serwis "New Scientist".
Słonie potrafią śledzić zapachy do 30 swoich krewnych, budując w mózgu "mapę" ich położenia - informuje pismo "Biology Letters". Jak wykazały badania przeprowadzone w kenijskim parku narodowym Amboseli przez naukowców z University of St Andrews, członkowie stada słoni wykorzystują swoją dobrą pamięć i rozwinięty zmysł węchu, aby być w kontakcie podczas wędrówek w poszukiwaniu pożywienia czy w innych sytuacjach społecznych.
Polskie karpie są bezpieczne, wynika z corocznego badania pozostałości chemicznych w rybach hodowlanych - poinformowało na swojej stronie internetowej ministerstwo rolnictwa.
Młode szympansy potrafią lepiej zapamiętywać liczby niż dorośli ludzie - informują naukowcy japońscy w najnowszym numerze pisma "Current Biology".
Wino ma właściwości dezynfekujące. Jak dowodzą badania, można by go używać w domu do usuwania bakterii z naczyń kuchennych i stołów, a nawet do mycia owoców i warzyw - piszą naukowcy w "Journal of Food Science".
Psy, podobnie jak ludzie, potrafią posługiwać się abstrakcyjnym myśleniem. Dowiodły tego najnowsze badania, w czasie których czworonogi rozwiązywały specjalne testy ... używając komputera - donoszą naukowcy na łamach pisma "Animal Cognition".
Mózgi osób cierpiących na migrenę różnią się od mózgów osób bez tej dolegliwości - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Neurology". Różnice dotyczą grubości kory mózgu w obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie bodźców zmysłowych, w tym bólu.
Rośliny, które rosną w takich samych warunkach, jak ich "matki", wykazują dużo lepszą kondycję w porównaniu z roślinami uprawianymi w odmiennym środowisku. Na przystosowanie się do nowych warunków potrzebują jednego pokolenia - dowodzi badaczka z University of Virginia na łamach najnowszego "Science".
Małe roboty umieszczone w stadzie karaluchów są w stanie wpływać na ich grupowe decyzje. Pod wpływem swoich sztucznych pobratymców karaluchy zaczynają bowiem wybierać jaśniejsze kryjówki, których normalnie unikają - piszą naukowcy z Belgii, Francji i Szwajcarii na łamach tygodnika "Science".
Dziewczynki, które doświadczają mało ciepła rodzinnego, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców i są świadkami konfliktów między ojcem i matką wcześniej przechodzą dojrzewanie płciowe, a przez to są narażone na wiele problemów zdrowotnych i psychicznych w przyszłości - wynika z najnowszych amerykańskich badań. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "Child Development".
Jedna z tropikalnych ryb, która żyje na bagnach namorzynowych Ameryk, jest w stanie przetrwać bez wody kilka miesięcy. Przypomina pod tym względem zwierzęta, które miliony lat temu przystosowywały się do życia na lądzie.
Kapucynki "strajkowały" odmawiając współpracy z naukowcami, gdy widziały, że inne zwierzęta, wykonujące takie same czynności, były hojniej nagradzane - czytamy w internetowym serwisie "National Geographic".