Jasna kometa na przełom roku

Dział: Kosmos

Na koniec obecnego roku i początek przyszłego nieboskłon szykuje dla nas stosunkowo jasną kometę 8P/Tuttle, którą już teraz można obserwować przez niewielkie teleskopy - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Kometa 8P/Tuttle została odkryta przez H.P. Tuttle 5 stycznia 1858 roku. Po obliczeniu parametrów jej orbity okazało się, że była ona już obserwowana wcześniej, podczas powrotu w 1790 roku. Obiekt porusza się po mocno eliptycznej orbicie, zbliżając się do Słońca na minimalną odległość 1.026 j.a., a oddalając na 10.36 j.a.

Pełen obieg dookoła Słońca zajmuje jej 13.58 roku. Orbita komety przechodzi na tyle blisko orbity Ziemi, że 8P/Tuttle jest ciałem macierzystym znanego roju Ursydów. Obecnie 8P/Tuttle zbliża się do Słońca, by przejść najbliżej niego już 26 stycznia 2008 roku. Kometa zbliża się także do naszej planety, dzięki czemu jasność jej dość szybko rośnie. Obecnie jest obiektem o jasności około 9 wielkości gwiazdowych, a więc staje się powoli dostępna obserwacjom przez małe teleskopy amatorskie i duże lornetki.

Kometa przesuwa się na tle gwiazdozbioru Cefeusza, w którym znajdziemy ją przez pierwsze dwie dekady grudnia. W trzeciej dekadzie przeleci przez konstelacje Kasjopei i Andromedy, by w nocy z 30 na 31 grudnia 2007 być widoczna na tle galaktyki spiralnej M33 w gwiazdozbiorze Trójkąta, przy czym obydwa obiekty powinny mieć praktycznie tę samą jasność, stanowiąc bardzo ciekawą i rzadko spotykaną konfigurację.

Pod koniec grudnia i na początku stycznia 8P/Tuttle osiągnie maksimum jasności. Będzie wtedy obiektem, który w bardzo dobrych warunkach, z dala od świateł miejskich, może być widoczny nawet gołym okiem. Kometę najlepiej podziwiać w godzinach wieczornych, gdy świeci wysoko, bo około 60 stopni nad horyzontem (PAP).


Komentarze
Polityka Prywatności