Genetyczny związek między schizofrenią i rakiem

Dział: Genetyka

Genetyczny związek między schizofrenią a rakiem odkryli naukowcy amerykańscy. Ich zdaniem, pomoże to wyjaśnić dlaczego pacjenci ze schizofrenią rzadziej chorują na raka, mimo że częściej niż inni palą papierosy i gorzej się odżywiają.

Naukowcy pracujący pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (NIMH) zaobserwowali, że wiele genów zwiększających predyspozycje do schizofrenii jest też zaangażowanych w rozwój raka. Wśród nich znajdują się m.in. geny NRG1, AKT1, PIK3, COMT, PRODH oraz ErbB4, które decydują o wzroście i rozwoju komórek.

Autorzy badań zaznaczają jednak, że aktywność tych genów w obydwu chorobach daje przeciwstawne efekty - w przypadku raka powoduje ona nadmierne powielanie się komórek, a w przypadku schizofrenii spowolnienie rozwoju komórek nerwowych. Dr Weinberger podkreśla, że choć analiza tych genów nie pomoże z całą pewnością stwierdzić kto rozwinie schizofrenię lub raka, to można ją będzie wykorzystać do oceny ryzyka zachorowania na te schorzenia.

"To bardzo interesujące, że genetyczne podłoże choroby mózgu objawiającej się bardzo złożonymi zachowaniami może być wspólne z rakiem, chorobą o zupełnie innym charakterze" - komentuje główny autor pracy dr Daniel Weinberger. Jego zdaniem, poznanie tego związku może pomóc w lepszym zrozumieniu podłoża obydwu schorzeń, a w przyszłości zaowocować nowymi metodami ich leczenia czy zapobiegania im. Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Collegium Neuropsychofarmakologii (ACNP), które odbywa się w Boca Raton na Florydzie. Na schizofrenię cierpi ok 1 proc. światowej populacji; w Polsce jest to ok. 400 tys. osób.

Jest to ciężka choroba psychiczna, która upośledza zdolność jasnego myślenia, odróżniania rzeczywistości od fantazji, radzenia sobie z emocjami, podejmowania decyzji oraz tworzenia relacji z innymi ludźmi. Charakterystyczne dla schizofrenii są tzw. objawy psychotyczne, jak urojenia, np. przekonanie pacjenta, że inni spiskują przeciwko niemu oraz halucynacje - słuchowe i wzrokowe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała schizofrenię za jedną z najbardziej wyniszczających chorób człowieka. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności