Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wariant genu o nazwie ITPKC zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Kawasaki - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics".
Jeden z wariantów genu DPP6 zwiększa ryzyko zachorowania na stwardnienie zanikowe boczne, inaczej nazywane chorobą Lou Gehriga - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Od dziesięciu tysięcy lat ewolucja naszego gatunku coraz bardziej przyspiesza. O genetycznych dowodach potwierdzających to zjawisko piszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Genetyczny związek między schizofrenią a rakiem odkryli naukowcy amerykańscy. Ich zdaniem, pomoże to wyjaśnić dlaczego pacjenci ze schizofrenią rzadziej chorują na raka, mimo że częściej niż inni palą papierosy i gorzej się odżywiają.
Szczodrość niektórych osób może być uwarunkowana genetycznie - informuje internetowa wersja pisma "Genes". Zespół doktora Ariela Knafo z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przeprowadził badania z udziałem 203 osób. Mogły one rozdawać pieniądze lub je zatrzymywać.
Samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster), które nie mają jednego z białek specyficznego dla komórek glejowych, nie rozróżniają samców od samiczek i wobec obydwu płci wykazują takie same zachowania godowe - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Zablokowanie jednego genu wystarczyło by odmłodzić skórę; na razie tylko u myszy. O wynikach badań naukowców z USA informuje pismo "Genes and Development".
Mysz odporną na nowotwory złośliwe, nawet te najbardziej agresywne typy, wyhodowali naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Dwa warianty jednego genu, które występują u niemal połowy ludzi na świecie, mogą chronić przed rozwojem różnych nowotworów złośliwych - wynika z najnowszych badań włosko-brytyjskich, o których informuje pismo "Oncogene".
Atrakcyjność osobników jest dziedziczna - przynajmniej wśród owadów. Jak zaobserwowali brytyjscy naukowcy na muszkach owocówkach, seksowni ojcowie płodzą seksownych synów - informuje pismo "Current Biology".
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że udało im się sklonować zarodki rezusa z komórek dorosłej małpy i pozyskać z nich komórki macierzyste, dające początek różnym tkankom. Jeśli informacja zostanie potwierdzona, sukces ten może się okazać przełomem w badaniach nad klonowaniem zarodków ludzkich i nad zarodkowymi komórkami macierzystymi.
Dieta bogata w cukry proste, w tym glukozę oraz fruktozę może prowadzić do wyłączenia genu, który reguluje poziom aktywnych hormonów płciowych w organizmie - zaobserwowali naukowcy kanadyjscy.
Naukowcy zsekwencjonowali genom grzyba, który żyje na skórze głowy większości ludzi i powoduje łupież. Dzięki temu można będzie skuteczniej zwalczać tę przypadłość, jak i inne choroby skóry, wywoływane przez ten sam organizm.
Dwie dziedziczne mutacje, które oddzielnie powodują padaczkę, jeżeli występują razem zapobiegają atakom epilepsji - informują naukowcy z Baylor College of Medicine na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Analizy materiału genetycznego neandertalczyków żyjących ponad 40 tys. lat temu dowodzą, że przynajmniej niektórzy z nich mieli jasną cerę i rude włosy - donoszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności