Umocnienia obronne Pragi odkryte w Czechach

Dział: Archeologia

Czescy archeolodzy odkryli w Pradze pozostałości najstarszych miejskich umocnień obronnych z przełomu IX i X wieku - donosi serwis internetowy Prague Daily Monitor.

Odkrycia dokonali archeolodzy prowadzący prace w piwnicach budynku Akademii Sztuk Scenicznych w historycznym centrum Pragi, na głębokości 5 metrów pod powierzchnią ziemi. Naukowcy odkryli pozostałości murów, które ponad 1000 lat temu stanowiły fragment jednej z głównych bram wejściowych do miasta.

Wały obronne Pragi, zbudowane z drewnianych bali i gliny, miały miejscami do 6 metrów wysokości. Jak wyjaśniła archeolog Jarmila Cihakowa, pozostałości średniowiecznych umocnień odkrywano w Pradze już wcześniej, ale ostatnie znalezisko znacząco wzbogaciło wiedzę naukowców o fortyfikacjach miasta w okresie wczesnego średniowiecza. W relacji Ibrahima ibn Jakuba, arabskiego podróżnika i dyplomaty z X wieku, Praga wraz z jej murami zachwyciła go jako piękne i gwarne "miasto kamienia i wapienia".

Ibrahim ibn Jakub w latach około 965-966 odbył - jako członek poselstwa kalifatu kordobańskiego na dwór cesarza Ottona I Wielkiego - podróż do Niemiec, Polski, Czech oraz Bułgarii i jest autorem obszernej spisanej relacji o Słowianach. Praga w X wieku była miastem zamieszkanym przez tysiące rzemieślników trudniących się wytwarzaniem siodeł, uprzęży, tarcz i puklerzy, wyrobów ceramicznych i odzieży. Według Jarmili Cihakowej, miasto było w tym czasie ruchliwym centrum handlowym, posiadającym silne umocnienia, niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju handlu.

Dla ochrony pozostałości fortyfikacji podjęto decyzję o ich ponownym zasypaniu, po sporządzeniu przez naukowców pełnej dokumentacji znaleziska. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności