Student "zidentyfikował" olbrzymiego dinozaura

Szczątki jednego z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, należą do zupełnie nowego gatunku. "Tożsamość" gada większego niż dwupiętrowy autobus ustalił student z University of Bristol.

Nowy gatunek ochrzczono Carcharodontosaurus iguidensis. Był on jednym z największych mięsożernych gadów, jakie chodziły po ziemi. Miał prawdopodobnie 13-14 m. długości. Był dłuższy i wyższy od dwupiętrowego autobusu. Jego czaszka mierzyła około 1,75 m. długości, a każdy z zębów dorównywał wielkością bananowi.

Zwierzę stanowiło element "bardzo dziwnego ekosystemu" wielkich, dwunożnych mięsożerców zamieszkujących Saharę w okresie kredy. Jednocześnie żyły tam np. mogący osiągać 18 m. długości spinozaur (o wydłużonym pysku, podobnym do paszczy wieloryba) i niewiele mniejszy abelizaur o masywnych, tylnych kończynach. Nowo rozpoznany dinozaur, choć "był długim na 13 m. drapieżnikiem, musiał się jednak pilnie rozglądać, ponieważ żyło tam coś jeszcze większego - spinozaur" - opowiadał BBC student z University of Bristol, który rozpoznał gatunek, Steve Brusatte.

"Pierwsze szczątki gadów należących do karcharodontozaurów znaleziono w latach 20. XX w., ale były to jedynie dwa zęby, później zagubione" - przypomniał Brusatte. "Inne kawałki karcharodontozaurów znaleziono w Egipcie i opisano w latach 30., ale te uległy zniszczeniu podczas bombardowania Monachium w 1944 r. Od tej pory czaszkę dinozaura z spokrewnionego gatunku Carcharodontosaurus saharicus znaleziono na marokańskiej części Sahary, a opisano ją dekadę temu. Jak widać, dowody na te dinozaury są rzadkością" - dodał student.

Nowa skamieniałość pochodzi z nigeryjskiej części Afryki. Pod wieloma względami różni się od materiału z Maroka. Brusatte sklasyfikował okaz jako zupełnie nowy gatunek. Skamieniałości obejmują kilka fragmentów czaszki - części pyska, żuchwy i puszki mózgowej, jak i część szyi. Nowe odkrycie pokazuje, że 95 mln lat temu w Afryce żyły dość liczne duże teropody - dwunożne, mięsożerne dinozaury, których najbardziej znanym reprezentantem jest Tyranozaur rex. Brusatte przypomniał, że 95 mln lat temu poziom morza był jednym z najwyższych, a klimat - jednym z najcieplejszych w historii Ziemi.

Niewykluczone, że płytkie morza wcinały się na tereny dzisiejszego Maroka i Nigeru, co sprzyjało ewolucyjnej separacji żyjących tam gatunków. Skamieniałość znaleziono w Nigerze w 1997 r. podczas ekspedycji kierowanej przez Paula Sereno z Universtiy of Chicago. Kości przechowywano w laboratorium w Chicago. Szczegóły na temat odkrycia w piśmie "Journal of Vertebrate Paleontology". (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności