Na niemal 80 proc. powierzchni Ziemi gwałtownie ubyło dużych ssaków, np. tygrysów, bizonów, łosi i wilków. Jest to efekt działań ludzi - alarmują autorzy najnowszych badań.
Robotnik pracujący przy remoncie mostu w korycie rzeki Pisy w Piszu (Warmińsko-Mazurskie) znalazł róg tura. Znalezisko stało się najcenniejszym eksponatem w zbiorach miejscowego muzeum.
Przodek wielorybów, największych ssaków występujących na naszej planecie, żył 48 mln lat temu i był wielkości lisa - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Skamieniałości długo poszukiwanego przodka waleni, czyli wielorybów, delfinów i morświnów - znaleziono na terenie Kaszmiru w Indiach.
Łańcuchy górskie, które powstały w Afryce kilka milionów lat temu, przyspieszyły ewolucję człowieka - informują naukowcy na łamach pisma "Geotimes".
Szczątki jednego z największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, należą do zupełnie nowego gatunku. "Tożsamość" gada większego niż dwupiętrowy autobus ustalił student z University of Bristol.
Około 80 szkieletów karłowatych hipopotamów odnaleziono w jednej z cypryjskich jaskiń - informuje serwis internetowy "National Geographic".
Nie wiadomo jakiego był koloru, ale był bardziej umięśniony, niż dotąd sądzono - chodzi o skamieniałość dinozaura, którą znaleziono kilka lat temu w Dakocie Północnej (USA). Naukowcy informują o wynikach badań tego unikalnego okazu.
Skamieliny rzadkiego olbrzymiego gada morskiego - pliozaura znaleźli w Arktyce norwescy naukowcy - podał szef zespołu paleontologów, którzy dokonali odkrycia. "Sądzimy, że mamy do czynienia z gatunkiem dotąd nieznanym.
Zmiany klimatu, które miały miejsce w Afryce od trzech do miliona lat temu, doprowadziły część gatunków na skraj wymarcia, część zaś, w tym przodków człowieka, zmusiły do szybszej ewolucji - piszą paleontolodzy na łamach najnowszego numeru pisma "Journal of Human Evolution".
Skamieniały fragment gigantycznego skorpiona morskiego sprzed 390 mln lat odkryli brytyjscy i niemieccy paleontolodzy niedaleko miasta Pruem w Niemczech. O swoim odkryciu piszą na łamach pisma "Biology Letters". Naukowcy odnaleźli szczypce zwierzęcia. Na ich podstawie wnioskują, że miało ono 2.5 metra długości.
W okresie permskim, 290 mln lat temu, ryby były zjadane przez płazy, a te z kolei przez rekiny. Świadczy o tym odkrycie skamieniałego rekina, który miał w żołądku płaza trawiącego rybę - informuje serwis National Geographic.
Rekonstrukcję szkieletu dinozaura sprzed 110 mln lat, który miał pysk podobny do szerokiej ssawki odkurzacza z setkami drobnych zębów i niemal przeźroczyste kości czaszki zaprezentowano w czwartek na spotkaniu Towarzystwa National Geographic w Waszyngtonie.
Skamieniała kość wykopana 113 lat temu koło Hastings (w południowo-wschodniej Anglii) należała do nieznanej dotychczas rodziny dinozaurów - poinformowali naukowcy brytyjscy na łamach pisma "Palaeontology".
Kości małpy sprzed 10 mln lat, która mogła być krewniaczką wspólnego przodka ludzi, goryli i szympansów, odkryto w północnej Kenii. Odkrycie to może być istotne dla lepszego zrozumienia ewolucji człowieka - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Niektóre dinozaury miały jeden z najbardziej wydajnych w zwierzęcym świecie układów oddechowych. Przypominał on system obecny dziś u ptaków nurkujących, m.in. pingwinów.