Badania genetyczne dowodzą, że żyrafy nie są jednym gatunkiem, składającym się z podgatunków, ale dzielą się na sześć odrębnych gatunków. Kilka z tych gatunków zagrożonych jest wyginięciem - informują genetycy na łamach pisma "BMC Biology".
Dotychczasowy podział taksonomiczny uznawał, że to najwyższe zwierzę świata jest jednym gatunkiem, składającym się z podgatunków. Najnowsze badania genetyczne każą jednak przyjąć, że żyrafy tworzą sześć osobnych gatunków. Zdaniem genetyków, wynika to z odrębności genetycznej tych zwierząt.
"Niektóre spośród populacji liczą zaledwie kilkaset osobników i wymagają natychmiastowej ochrony" - mówi prowadzący badania, genetyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, David Brown. Jak dodaje, łączenie tych zwierząt w jeden gatunek sprawia, że rozmywa się sytuacja z ich ochroną. Nie zdajemy sobie sprawy, że część gatunków jest na skraju wymarcia. Brown jest przedstawicielem organizacji ekologicznej Wildlife Conservation Society, która zajmuje się ochroną żyraf. Jednym z zagrożonych gatunków jest Giraffa camelopardalis reticulata, zamieszkująca Somalię, Etiopię i Kenię.
Do lat 90. XX wieku liczebność tej populacji szacowano na 27 tys. osobników. Obecnie, na skutek kłusownictwa i konfliktów zbrojnych, liczba osobników spadła do 3 tysięcy. Innym zagrożonym gatunkiem jest żyrafa nigeryjska (Giraffa camelopardalis peralta), żyjąca w Afryce Zachodniej i Środkowej. Gatunek ten liczy obecnie około 160 osobników.
Kolejny gatunek to żyrafa Rothschilda (Giraffa camelopardalis rothschildi). Ostatnich kilkaset osobników żyje na obszarach chronionych w Kenii i Ugandzie. Autorzy badań podkreślają, że wszystkie gatunki żyraf są zagrożone wyginięciem. W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczebność ich populacji spadła o 30 proc. Całkowitą liczbę żyraf w Afryce szacuje się na około 100 tys. osobników.(PAP)