Świat nauki (archiwalne artykuły)

Szwajcaria stara się wyhodować komercyjną odmianę szarotek, licząc na sprzedaż całych bukietów tych alpejskich kwiatków, które są jednym z symboli kraju.
Pozbawiona oczu w trakcie ewolucji ryba może mieć potomstwo, które znów widzi - wynika z doniesień w styczniowym numerze pisma "Current Biology".
Brytyjscy naukowcy odkryli w kostarykańskim parku narodowym La Amistad trzy nowe gatunki salamander. Naukowcy z London's Natural History Museum odbyli trzy wyprawy badawcze do Ameryki Środkowej.
Jeden z gatunków motyli zmusza mrówki do wychowywania własnego potomstwa. Uzyskuje to, maskując swoje młode wonią, jaką wydają mrówki - informuje najnowsze "Science". Motyle z gatunku Maculinea Alcon "oszukują" mrówki i wykorzystują je do wychowywania swoich gąsienic, zamiast mrówczych larw.
Zdaniem fińskich ornitologów coraz więcej gatunków ptaków zamieszkujących Finlandię zmienia swe obyczaje i decyduje się na zimowanie w tym kraju.
Podstawy niezbędne do umiejętności śmiechu mogły się pojawić u kopalnych zwierząt naczelnych, które dały początek zarówno ludziom, jak i współczesnym małpom - wynika z najnowszych badań.
Dzięki dwóm "nosom" larwy much lepiej orientują się w położeniu źródła zapachu - informuje "Nature Neuroscience". Podobnie jak dwoje oczu pozwala lepiej orientować się przestrzeni, a para uszu - umiejscowić źródło dźwięku, tak dwa narządy węchu łatwiej lokalizują zapachy - wynika z badań naukowców z Rockefeller University.
Samce makaków odpłacają zabiegami pielęgnacyjnymi za prawo do seksu z samicami, których futro właśnie wyczyściły - informują serwis "News in science" i "Discovery News".
Większość współczesnych grup chrząszczy istnieje na Ziemi od czasów dinozaurów - około 110 mln lat wcześniej, niż sądzono. Szacuje się, że obecnie na Ziemi występuje ponad 300 tys. gatunków chrząszczy. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego ta grupa organizmów jest aż tak różnorodna. Nigdy nie ustalili tego jednoznacznie.
Badania genetyczne dowodzą, że żyrafy nie są jednym gatunkiem, składającym się z podgatunków, ale dzielą się na sześć odrębnych gatunków. Kilka z tych gatunków zagrożonych jest wyginięciem - informują genetycy na łamach pisma "BMC Biology".
Kalifornijskie wiewiórki wykorzystują zrzuconą przez grzechotniki skórę, by zamaskować własny zapach i ochronić się przed drapieżnikami - informuje pismo "Animal Behavior".
Makaki potrafią przeprowadzić w pamięci operację prostego dodawania - donoszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Public Library of Science Biology".
Naukowcy są coraz bliżej poznania języka delfinów. Dzięki najnowszym badaniom, prowadzonym przez specjalistów z Australii, udało się lepiej poznać znaczenie aż 200 różnych delfinich gwizdów - informuje tygodnik "New Scientist".
Tylko 10 procent zwycięstw odniesionych przez konia wyścigowego to zasługa dobrych genów po znakomitych przodkach; reszta zależy od warunków hodowli, treningu i dżokeja - informuje pismo "Biology Letters".
Kurczenie się dzikich obszarów i niszczenie naturalnego środowiska w Indiach powoduje, że zagrożone wyginięciem tygrysy przenoszą się w wysokie góry, które nie są ich właściwym terytorium.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności