Większość współczesnych grup chrząszczy istnieje na Ziemi od czasów dinozaurów - około 110 mln lat wcześniej, niż sądzono. Szacuje się, że obecnie na Ziemi występuje ponad 300 tys. gatunków chrząszczy. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego ta grupa organizmów jest aż tak różnorodna. Nigdy nie ustalili tego jednoznacznie.
Do niedawna tak bogate różnicowanie się grupy żuków przypisywano w dużej mierze pojawieniu się roślin kwitnących w okresie kredy (145-65 mln lat temu). "Każdy z gatunków roślin może stanowić oddzielną niszę dla określonego gatunku chrząszcza. Dlatego im więcej istnieje roślin, tym więcej mamy nisz dla różnych gatunków chrząszczy" - tłumaczy dr Johannes Bergsten z brytyjskiego Imperial College London.
Tymczasem publikacja w ostatnim numerze "Science" każe przesunąć datę pojawienia się chrząszczy o 110 mln lat wstecz - tak, by nastanie tej grupy stawonogów przypadło na jurę. Naukowcy ustalili, że już przed pojawieniem się na Ziemi roślin kwitnących egzystowało tu już ponad 100 rodzin (jednostka taksonomiczna obejmująca organizmy luźniej spokrewnione niż te należące do jednego rodzaju czy gatunku - PAP)) współczesnych chrząszczy.
Organizmy te posiadają wyjątkową zdolność do opanowywania nowych środowisk. Wypracowały też zupełnie nowe sposoby żywienia się, mogą więc korzystać z różnych rodzajów roślinności. Chrząszcze były w stanie wykorzystać bardzo wąskie nisze, żyć pod skałami i pod korą, a jednocześnie zachować swoje błoniaste skrzydła ukryte pod grubymi pokrywami tak, by rozprzestrzeniać się i zajmować nowe środowiska - wyjaśnia jeden z autorów publikacji w "Science", Bergsten.
Naukowcy oceniają, że zrozumienie ewolucji chrząszczy, które stanowią około jednej czwartej gatunków organizmów na Ziemi, ma znaczenie dla zrozumienia całości przyrody. (PAP)