Meksykańscy archeolodzy odkryli w centralnej części miasta Meksyk ruiny azteckiej piramidy sprzed ponad 800 lat - donosi serwis internetowy YahooXtra News. Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na dawnym obszarze indiańskiego miasta-państwa Tlatelolco, w miejscu którego znajduje się obecnie plac Trzech Kultur w Meksyku.
Odkryte ruiny o wysokości 10,8 metra znajdują się w centralnym punkcie Tlatelolco, które było ważnym ośrodkiem religijnym i politycznym azteckiej elity. Dotąd naukowcy przyjmowali, że Tlatelolco zostało założone przez Azteków w 1325 roku, w tym samym czasie co pobliskie miasto Tenochtitlan - stolica imperium Azteków. Piramida, której ruiny odkryto, została zbudowana - zdaniem ekspertów - w około 1100 lub 1200 roku co oznacza, że Aztekowie rozpoczęli budowę swojej cywilizacji w górach środkowego Meksyku wcześniej, niż dotychczas sądzono.
Archeolodzy odkryli też na stanowisku rzeźbę, która może przedstawiać azteckiego boga deszczu Tlaloka, albo boga nieba i ziemi Tezcatlipokę. W pobliżu ruin piramidy odkryto też kilka pomieszczeń oraz pięć ludzkich czaszek, które mogą pochodzić z około 1430 roku. Prace zespołu naukowców na stanowisku, koordynowane przez Salvadora Guilliema, nie zostały jeszcze zakończone. Archeolodzy maja nadzieję na uzyskanie większej ilości informacji o społeczności zamieszkującej Tlatelolco. (PAP)