Krzyżowanie ślepców jaskiniowych przywraca im wzrok

Dział: Biologia

Pozbawiona oczu w trakcie ewolucji ryba może mieć potomstwo, które znów widzi - wynika z doniesień w styczniowym numerze pisma "Current Biology".

Chodzi o ślepca jaskiniowego (Astyanax mexicanus) - rybę słodkowodną, obecną w wodach południa USA, Meksyku oraz Ameryki Środkowej. Pewne populacje ślepców żyją w kompletnych ciemnościach, w jaskiniowych zbiornikach wodnych. Swoją nazwę ryby te wzięły od tego, że w trakcie ewolucji, w efekcie zajmowania przez setki tysięcy lat środowiska pozbawionego słonecznego światła, dosłownie straciły oczy.

Najnowsze obserwacje świadczą jednak o tym, że w pewnych przypadkach potomstwo par pochodzących z różnych populacji jaskiniowych może go odzyskać. Przywrócenie zdolności widzenia następuje w ciągu jednego pokolenia, ponieważ populacje zasiedlające różne jaskinie są ślepe z nieco innych powodów genetycznych. U różnych populacji ślepota może bowiem wynikać ze zmian w innych grupach genów - zwraca uwagę Richard Borowsky z New York University. U potomstwa rodziców pochodzących z dwóch różnych populacji niedoskonałości, którymi obarczony jest rodzic z jednej linii rodowej, są równoważone prawidłowymi kopiami genów pochodzących od rodzica z innej rodowej linii - wyjaśnia Borowsky.

Już wcześniejsze badania pozwoliły stwierdzić, że ewolucyjne upośledzenie rozwoju oka u ślepca wynika z mutacji w różnych zespołach genów. Ustalono także, że utrata oczu u tych ryb nastąpiła niezależnie od siebie co najmniej trzy razy. Wiadomo też, że przynajmniej część odpowiedzialnych za to genów jest różna u różnych populacji. Przyjmując takie założenia, naukowcy doszli do wniosku, że krzyżowanie ryb z populacji, które ewoluowały niezależnie od siebie, mogłaby przywrócić funkcjonowanie wzroku ich potomstwu. Hipoteza ta okazała się słuszna.

O ile młode "czystej rasy" (dzieci rodziców z jednej jaskini) są bez wyjątku ślepe, o tyle wśród potomstwa ślepców z różnych jaskiń zdarzały się osobniki widzące. Im bardziej odległe były jaskinie, z których pochodzili rodzice, tym bardziej prawdopodobne, że ich potomstwo będzie widziało - dodał naukowiec. Zgadza się to z teorią, według której populacje żyjące dalej od siebie są luźniej spokrewnione. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności