Archeolodzy ustalili lokalizację najstarszej ludzkiej osady

Dział: Archeologia

Na wyspach archipelagu Tonga naukowcy zlokalizowali pozostałości osady rybackiej sprzed 2900 lat - najstarszego siedliska ludzkiego w całej Polinezji - donosi serwis internetowy Manawatu Evening Standard.

Najstarsza polinezyjska wioska rybacka znajdowała się w Nukuleka na wyspie Tongatapu, w okolicach Nukualofa, stolicy Królestwa Tonga. Jak wyjaśnił profesor David Burley, archeolog z kanadyjskiego Uniwersytetu Simona Frasera, dzięki ostatnim znaleziskom na stanowisku okazało się, że osada Nukuleka została założona blisko 3000 lat temu.

Naukowcy prowadzili prace wykopaliskowe w okolicach Nukuleka przez ostatnich pięć lat, po odkryciu licznych okazów tzw. ceramiki Lapita. Osobliwe wyroby ceramiczne, których nazwa - Lapita - pochodzi od nazwy stanowiska na wyspie Nowa Kaledonia w Melanezji, gdzie po raz pierwszy je odnaleziono, są charakterystyczne dla kultury tajemniczego ludu Lapita, którego przedstawiciele żeglowali między wyspami archipelagu Melanezji na Oceanie Spokojnym, docierając aż do wysp Polinezji i najprawdopodobniej zasiedlając je około 3000 lat temu.

Po przeprowadzeniu datowania ostatnio odkrytych fragmentów ceramiki z Nukuleka okazało się, że pochodzą one sprzed 2900 lat. Zdaniem profesora Burleya, wyspy Tonga były zasiedlone przez żeglarzy Lapita w Polinezji w pierwszej kolejności, a Nukuleka była ich pierwszą osadą. Wyniki badań ceramiki z Nukuleka potwierdzają, że wyspy Tonga były najwcześniej zasiedlonymi wyspami Polinezji, a nie Samoa lub Fidżi - jak dotychczas sądzono. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności