Archeolodzy odsłonili pozostałości starożytnego miasta w południowym Iranie - donosi irański serwis internetowy PressTV.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych w mieście Nourabad Mamasani, w południowo-irańskiej prowincji Fars. Ruiny pochodzą z czasów Achemenidów, staroperskiej dynastii Hakmamanich, panującej na terenach Iranu w okresie ok. 550-330 r. p.n.e. Naukowcy odsłonili kolumny, postumenty i pozostałości sali z marmurowymi schodami, a także wiele naczyń z tego samego okresu.
Jak wyjaśnili archeolodzy, szare kolumny o grubości ponad 1 metra w odsłoniętych ruinach są podobne do kolumn odkrytych w hipostylu w pałacu w Persepolis, a postumenty są zdobione motywami kwiatów lotosu i żłobieniami w kształcie liści palmowych.
Prace archeologiczne, prowadzone w Nourabad Mamasani pod kierunkiem Alirezy Asgari z Centrum Badań Archeologicznych Iranu oraz Daniela Pottsa z australijskiego Uniwersytetu Sydney, stanowią część drugiej fazy wykopalisk, rozpoczętej na stanowisku. (PAP)