Kameleony zmieniały kolor, żeby być lepiej widoczne

Dział: Biologia

Kameleony znane są z tego, że potrafią upodobnić się barwą do otoczenia. Zdaniem naukowców, zdolność ta wykształcała się jednak nie po to, by chronić te zwierzęta przed drapieżnikami.

Pierwotnie miała służyć rywalizacji kameleonów o samicę, a więc miała czynić samce lepiej widocznymi dla konkurentów - informują naukowcy na łamach pisma "PLoS Biology".

Badania prowadzone były przez Devi Stuart-Fox i Adnana Moussalli z University of Melbourne. Ich zdaniem wszystko wskazuje na to, że zmiana barwy skóry u kameleonów służyła wcale nie kamuflażowi, a - wręcz przeciwnie - miała sprawić, że zwierzęta będą bardziej widoczne. Naukowcy badali kameleony aranżując "pojedynki" między nimi.

Sadzali dwa samce naprzeciwko siebie i sprawdzali, jak zmieniają ubarwienie. Badacze porównywali zachowanie się różnych gatunków tych zwierząt, analizowali też ich wzajemne powiązania ewolucyjne. Zdaniem naukowców zdolność do zmiany ubarwienia, która może być u każdego gatunku nieco inna, nie ma związku ze zmiennością barw w środowisku naturalnym tych zwierząt. Ma za to związek z zachowaniami społecznymi - samiec wysyła innemu samcowi sygnał o swojej obecności. Jak podkreślają badacze, taki barwny sygnał może trwać ułamki sekund i jest niewidoczny dla potencjalnego drapieżnika. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności