Krokodyle potrafią strawić wyjątkowo obfity posiłek dzięki nietypowym możliwościom swojego układu krążenia - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Nieznany dotąd nauce podgatunek ptaka odkryto na południu Nepalu. Znaleziony na mokradłach w rezerwacie przyrody ptak jest odmianą pokrzewki z bardzo długim ogonkiem i smukłym dziobem.
W górach Udzunga w Tanzanii odkryto nowy gatunek ssaka z rzędu ryjkonosów - informuje "Journal of Zoology". Ryjkonosy (Macroscelidea) są spokrewnione ze słoniami, krowami morskim, góralkami i mrównikami. Zamieszkują Afrykę z wyjątkiem Sahary i zachodniej części kontynentu.
Koliberek żarogłowy (Calypte anna) wydaje ćwierkający odgłos nie gardłem, ale wręcz przeciwnie - dzięki piórkom w ogonie - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Nowo odkryty gatunek wirującego chrząszcza z Indii został nazwany na część zmarłej legendy rock'n'rolla Roya Orbisona i wdowy po nim Barbarze. Chrząszcza nazwano Orectochilus orbisonorum - podaje serwis EurekAlert.
Słonie podczas żerowania dewastują napotkane na swojej drodze drzewa. Okazuje się, że do takich zniszczonych miejsc chętnie wprowadzają się gekony. O badaniach dotyczących kształtowania środowiska przez zwierzęta można przeczytać na łamach najnowszego wydania pisma "Ecology".
Kameleony znane są z tego, że potrafią upodobnić się barwą do otoczenia. Zdaniem naukowców, zdolność ta wykształcała się jednak nie po to, by chronić te zwierzęta przed drapieżnikami.
Kukurydza o podwyższonej zawartości witaminy A może zapobiec chorobom oczu i ślepocie wśród mieszkańców ubogich krajów - informuje "Science".
Był taki moment w historii naszej planety, kiedy mogło dojść do całkowitego zniszczenia życia. 250 mln lat temu nastąpiło wymieranie permskie, najgroźniejsze ze wszystkich masowych wymierań, kiedy to wyginęło 90 proc. wszystkich gatunków.
Mały pasożyt potrafi sprawić, że zaatakowane przez niego mrówki przeobrażają się i zaczynają przypominać jagody. To wabi ptaki, które, połykając mrówki, zapewniają rozprzestrzenianie jaj pasożyta - zaobserwowali naukowcy z USA.
Neurony w mózgu śpiewających ptaków "porównują" dźwięki wydawane przez ptaka i usłyszane przez niego - donoszą naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
W końcu tego wieku coraz mocniej ogrzane oceany, zawierające więcej dwutlenku węgla, mogą już nie być tak wydajnymi łowiskami, jak obecnie, i dawać mniejsze niż dziś ryby - ostrzegają ekolodzy morscy na łamach pisma "Marine Ecology Progress Series".
W późnym okresie kredowym, kiedy doszło do wyginięcia dinozaurów, na Ziemi panował klimat tropikalny lub ciepły. W epoce tej nasza planeta była nie tylko królestwem tych wielkich gadów, ale też drobnych insektów.
Szympansy jedzą ziemię, aby wzmocnić antymalaryczne właściwości roślin - informuje pismo "Naturwissenschaften".
Rafy koralowe na Karaibach przechodzą poważne zmiany wskutek zwiększania się populacji ludzi w tym rejonie - alarmuje autor publikacji w najnowszym numerze "Proceedings of the Royal Society of London, B".